“Can dostumuz Ay’ı inceledik”

6 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gökçeada Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonda genç amatör astronomlar, gökyüzünü tanırken uydumuz Ay’ı en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı buldu.

Otobüslerle adalı çocukları gözlem noktası olan Kefalos’a götürüp teleskopla gezegenleri inceleyip evreni tanıma fırsatı veren Gökçeada Belediyesi, gökyüzünde süre gelen dansın kahramanı olan uydumuz Ay hakkında da bilgiler edinmelerine vesile oldu.

Bayramda genç astronomları ağırlayan belediye, sosyal medya hesabından da şu paylaşımı yaptı: “Dün gece Belediyemiz olarak yaptığımız etkinliğimizde genç amatör astronomlarla birlikte gökyüzünde süre gelen dansın kahramanlarından biri olan uydumuz ayı seyrettik.”

“BİR SONRAKİ GÖZLEMDE BULUŞMAK ÜZERE…”

“Önce gökyüzü ve gökyüzü cisimleri ile ilgili konuştuk. Gözlem aletlerini tanıdık sonra da teleskopumuzu aya çevirip can dostumuzu inceledik. Kraterlerini, deniz diye anılan büyük koyu renkli düzlüklerini geniş alanlarını keşfetmeye çalıştık. Aslında hilal evresini kaçırdığımız için üç boyutlu görüntüler azalmıştı ama yine de gördüklerimizle bireysel keyifler yaşadık. Bir sonraki gözlemde buluşmak üzere…”

Eylem Gözeldere


Bu haber 24/07/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*