Kıtalar Arası Kuyruk Çilesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pandemi dolayısıyla geçtiğimiz yıl bir yere kımıldayamayan vatandaşlar, bu yıl akın akın tatile gidiyor. Yasakların kalkmasının ardından yaz aylarına gelen Kurban Bayramı tatilini de fırsat bilen tatilciler, Çanakkale’de hem Asya hem Avrupa ilçelerinde trafiği kilitledi. Adalar hattı kuyruğu ise yüksek fiyat uygulanan online bilet sistemi ile biraz olsun rahatlasa da sırada bekleyenleri çileden çıkardı.

Geçtiğimiz hafta Trakya’dan gelenler, Gelibolu’da, Eceabat’ta ve Kilitbahir’de kilometrelerce gemi kuyruğu oluşturmuş, bölgede yaşayan vatandaşların hareket edemez hale gelmesine neden olmuştu. Hafta sonu da bayram tatili ile birleşen 9 günlük izni fırsat bilen tatilciler, akın akın boğazdan geçiyor veya Çanakkale’nin turizm cenneti adalarını tercih ediyor. Binlerce kişinin geldiği adaların kapasiteleri dolmuş taşmış durumda…

Kış  ve bahar aylarını yasaklarla evlerinde geçiren, yoğun stres altında çalışmak zorunda olan vatandaşlar, tatil ihtiyaçlarını Çanakkale’de ve Ege sahillerinde karşılamak için yollara koyuldu. Avrupa kıtasından Asya kıtasına geçmek istediği için Çanakkale Boğazı’nı kullanan araçlara hafta sonu itibariyle dönüşler de eklenince Çanakkale İskelesi’nde hareket edecek alan kalmadı. Peş peşe gelen büyük gemiler iskelede araç yoğunluğu oluşturdu. Gelen ve giden araçları koordine eden GESTAŞ personeli ise güneşin altında nefes alamaz hale geldi.

22 gemi ile boğazdan hizmet veren GESTAŞ ise canla başla çalışan sahadaki personeline rağmen fiziki şartlardan dolayı yetersiz kalınca olan oldu. İlçe ile köyün birleştiğini gören vatandaşlar da görevliler de isyan etti.

2022’de tamamlanması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün gemi trafiğine ne kadar çözüm olacağı ise merak konusu oldu. Seneye bu dönemde aynı sıkıntıların yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyor.

Eylem Gözeldere


Bu haber 18/07/2021, Pazar günü yayınlandı, 595 defa görüntülendi
*