Bayramınız Bayram ola!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Can bula cananını
Bayram o bayram ola
Kul bula sultanını
Bayram o bayram ola
Hüznü keder def ola
Dilde hicap ref ola
Cümle günah af ola
Bayram o bayram ola

Yarın Kurban Bayramı. Pandeminin gölgesinde kutladığımız bayramlardan sonra, biraz daha rahat kutlayacağız. Ancak, günlük hasta sayıları artıyor. Eğer dikkat etmez isek, yine başa döneriz. Aslında bayramlar, milleti birleştiren, kaynaştıran çok özel günlerdir. Hele çocukları sevindirmek, çok büyük bir sevaptır. Çünkü bizler de çocukluk yaşadık. Bayramda verilen harçlıkların. Alınan yeni elbiselerin, bizleri ne kadar sevindirdiğini unutmadık. Bu sebeple, tanıyıp tanımama önemli değil. Komşunuzun çocuğuna, öksüz ve yetimlere el uzatın. Kestiğiniz Kurbanları,”Kanı dışarı, eti içeri” yapmayın. Garip, gurebaya verin. Kurbanın amacı budur. Otogarlar. Garlar, havaalanları hareketlendi. Vatandaş, memleketine, eşinin dostunun, ailesinin yanına koşuyor. Aslında çok güzel bir adet. Bunlar, bizi biz yapan hasletlerimiz. Esas olan, büyüklerimizin gönlünü almaktır. Yaşlı insanlarımız, bu gibi günlerde, kapının çalınmasını beklerler. Yaşadığımız devirde, aynı sitede oturmasına rağmen insanlar birbirlerini tanımıyorlar. Oysaki apartmanlara tıkılmadın önce, komşuluk vardı. Bayramlaşma vardı.     Hal hatır sormak vardı. Ne diyelim. Bayramınız kutlu olsun. Allah acı keder göstermesin.

Azıcık Ucundan

Kaz dağlarında yeni aldığım eve “ Köyümüze hoş geldiniz..” diyerek elinde kutu bir adam geldi, teşekkür ettikten sonra bana uzattığı kutuya bakarak “ Bu ne?..” diye sordum,“ Efendim çam sakızı, çoban armağanı bir şeyler getirdik işte..” dedi, kutunun içine bakıp “ Zahmet ettiniz..” dedim, “ Aa?.. İçinde gerçekten çam sakızı var..”“ Söyledik ya..” dedi sinirlenerek, “ Ben de çobanım zaten..!”**** Hayvanat bahçesini gezerken Aslan kafesinin içinde simsiyah burunlu çok güzel bir kuzu gördüm “ Aa?..” dedim kafesin başındaki yetkiliye hayretle, “ Bunu nasıl başardınız?..”

“ Çok zor bir şey değil…” dedi adam ciddileşerek,” Yedikçe yerine yeni bir kuzu koyuyoruz..!” Bayramınız Bayram ola. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 18/07/2021, Pazar günü yayınlandı, 607 defa görüntülendi
*