Kurban Bayramında Beslenme

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bayramlar sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, mutlu günlerdir:) Özellikle kurban bayramı bunun yanında kırmızı et tüketiminin de fazla olduğu bir bayram. Peki, ne yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz diyenler için bu hafta kurban bayramında beslenme ve dikkat edilmesi gerekenleri konuşalım.

Başlangıç olarak, kırmızı et tüketimi söz konusu olduğundan kalp damar hastaları ve böbrek hastaları mutlaka porsiyonlarına dikkat etmeli! Çünkü kırmızı etin, doymuş yağ ve protein oranı oldukça yüksek. Tabii ki porsiyon kontrolünün herkes için geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

Etler kesildiği gibi tüketildiğinde genellikle şişkinlik, hazımsızlık gibi mide ve bağırsak sorunlarına sebep oluyor. Bu yüzden 24 saat bekletmek uygun olacaktır. Kırmızı et, potansiyel riskli bir besin olduğundan bekletme koşulları bizim için oldukça önemli! Hemen tüketilecekse buzdolabında, tüketilmeyecekse dondurucuda saklanmalıdır. Açıkta bekletmek özellikle yaz döneminde kesinlikle uygun değildir.

Etlerimizi pişirme esnasında ekstra yağ eklenmeden, kendi yağında kısık ateşte ve uzun süre pişirelim. Ayrıca kızartma ve kavurma gibi yöntemler yerine haşlama veya fırınlama yöntemlerini tercih edelim. Izgara yapılacaksa etler içi pişecek kalınlıkta olmalı, kömürleşme olmamasına dikkat edilmeli ve vitamin kayıplarının önüne geçilmesi için ızgara üzerinden en az 15-20 cm kadar uzaktan pişirilmelidir.

Bildiğimiz gibi kırmızı et, demir için en önemli kaynaklardan biri. Demir emilimini arttırmak için de etimizin yanından C vitamini açısından zengin bir salatayı eksik etmeyelim.

Tabii ki bayramların vazgeçilmezi tatlılardan özellikle baklavadan da bahsedelim. Hamurlu ve şerbetli bir tatlı olduğundan kalorisinin yüksek olduğunu ve kan şekerimize pek dost olmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca az tüketilmelidir. “Ama çok ısrar ettiler, bir tane diyetini bozmaz dediler” diyen danışanlarımız için de küçük bir ipucu verelim. “Diyetteyim, yemiyorum” yerine “Bana dokunuyor, yiyemiyorum” derseniz çevreniz çok ısrar etmeyecektir. Diyet-D Klinik ekibi olarak şimdiden bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar, sevdiklerinizle dolu dolu, neşeli, sağlıklı bir bayram geçirmenizi dileriz.

 


Bu haber 16/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 260 defa görüntülendi
*