Kilitbahir Minibüsçülerinin Kuyruk İsyanı: “ÇALIŞAMIYORUZ!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eceabat- Kilitbahir hattında çalışan minibüs şoförleri, bayram öncesi boğaz hattından geçmek isteyen araçların oluşturduğu kuyruktan dolayı isyan etti. Kilitbahir iskelesinden Eceabat’ın merkezine kadar uzanan 5 kilometreden fazla kuyruk, hem tek şerit olan yolda görev yapan şoförleri hem de evlerine gidemeyen vatandaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da çileden çıkardı.

Tek gidiş ve tek geliş şeritlerinden oluşan Eceabat – Kilitbahir yolu, kuyruk olmadığında bile dar olması sebebiyle iki aracın yan yana geçmekte zorlandığı bir yol olarak biliniyor. GESTAŞ’ın yoğunluğu hızlı eritmek amacıyla dışarıdan gelen araçları daha kısa mesafe olan Kilitbahir’e yönlendirmesi nedeniyle dün 5 kilometreden fazla kuyruk oluştu. Eceabat hattında da araç kuyruklarının oluşması, ilçe ve köy halkı başta olmak üzere ilçede görev yapan herkesi zor durumda bıraktı.

Kilitbahir hattında çalışan minibüs şoförleri ise yolda hiçbir görevlinin olmaması, olanların da törenleri takip etmek üzere Şehitler Abidesi’nde olması nedeniyle dün çileden çıktı. GESTAŞ’ın da hiçbir görevlisinin bulunmadığı güzergahta, araçların kendi haline bırakılmış durumda olması, yolu düzenli kullananların zaman zaman kaza atlatmasına neden oldu. Dar yolda kapalı şerit nedeniyle ters şeritten gitmek zorunda kalan minibüsçüler duruma bir an önce çözüm bulunmasını isteyerek isyan etti.

Depolama alanı olarak kullanılan Ağaderesi geçici çözüm olarak geçtiğimiz yıllarda trafiği rahatlatmıştı. Şoförler, alanın yeniden kullanıma açıklamasını talep ederken GESTAŞ’ın konu ile ilgili acil bir çözüm üretmesini, bu gece oluşarak yoğunluğun hat safhaya çıkacağından dolayı hareket edilemeyecek duruma gelineceği konusunda yetkilileri uyardı.

“ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Kilitbahir hattında görev yapan minibüs şoförü Süleyman Gören, “Yol üzerinde olan arazilerde depolama alanı yapılmasını istiyoruz. GESTAŞ olarak çözüm üretsinler veya yetkililer, emniyet güçleri bir kolaylık sağlasın görevlendirme yapsın bazı noktalarda…

Ekmek parasına çıkıyoruz her gün ama kazanmıyoruz. Gelibolu dolmuşçuları geliyor 45 kilometre, şu 5 kilometreyi geçemiyor. Burada sadece Kilitbahir Eceabat değil Gelibolu halkı da mağdur.

Gemi yoksa gemi alsınlar. Zaten dar yollarımız. Adamın bir tanesi gelse bize vursa biz haksızız. Sol şeritten geldiğimiz için haklıyken haksız duruma düşüyoruz.

Bir depolama alanı oluşturulsa, halk da GESTAŞ  da sıkıntı yaşamaz, kimse yaşamaz. Eceabat’ta çok fazla kuyruk var. Burada da var. İnsanlar ilçeye nasıl girecek, buranın halkı nasıl hareket edecek bilmiyoruz.” diye konuştu.

“HAREKET EDECEK ALANIMIZ YOK”

Kilitbahir hattında görev yapan minibüs şoförü Erhan Tezcan, “Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Tamamen kaderine terk edilmiş bir sistem var. Hareket edecek alanımız bile yok. Bir ambulans gelse geçemeyecek durumdayız. Yine şimdi iyi geldik. Araçları geçiyoruz diye her gün tartışma yaşıyoruz. Yol üzerinde hiçbir görevli yok. ‘GESTAŞ’ın ayakçısı mıyız’ diye görev yapan da yok artık.

Çözümü belli; depolama alanlarını açarak araçları sırayla gemiye göndermektir. Askeriyeden buraya kadar, virajı döndükten sonra gel kuyruk yap yine… 5 kilometre önümüzü görmeden gidiyoruz. Boş denk gelirse şansımıza, ya karşıdan araç geldi mi sıkışıp kalıyoruz. Araç park etmesinler diye duba koymuşlar. Güzel de o dubaları yola sıfır koymanın hiçbir anlamı yok. Yine yol daralmış ve biz yine geçemiyoruz.” dedi.

“GESTAŞ YOLU İŞGAL EDİYOR”

Kilitbahir Minibüs Şoförü ve Kooperatif Başkanı Bekir Demir, “Bu sadece biz minibüsçülerin sorunu değil. Eceabat’ta Kilitbahir’de ve ilçedeki köylerde yaşayanların da sorunu. Bu insanlar mağdur. Eceabat’ta ilçede çalışan amir memur var. Çanakkale’de oturuyor, evine gitmek zorunda sabah işine gelmek zorunda… Kilitbahir’den gitmek zorunda kalıyor sabah geliyor akşam dönemiyor. Neden? Çünkü GESTAŞ yolu işgal ediyor. Karayolunda duraklama, bekleme yapmaması lazım ama işgal ediyor. Bir alan oluşturacak kendisine, bir gemi kaç araç alıyorsa, o kadar arabayı salacak sadece onları gemiye bindirecek tamam. Bu yol çalışmak zorunda.”

“KANATLARI YOK YA BU ARABANIN?”

“Biz de mağduruz, ekmeğimizi kazamıyoruz. Vatandaş da işine gitmeye çalışıyor. Gidemiyor, geç kalıyor. Kaç kişi işe geç kaldı diye benimle kavga ediyor. Benim elimde mi bu? Bu arabanın kanatları yok yani uçarak götürecek değilim. Yolda gidiyor bu arabalar. Yol kapalıysa yapacak bir şeyim yok. GESTAŞ yolu işgal etmeyecek. Yolda araba bekletmiyecek, kendisine bir depolama alanı yaptıracak oradan yönlendirecek o kadar.”

“BİZ ÇÖZÜM İSTİYORUZ, GESTAŞ BULACAK”

“Biz çözüm istiyoruz. Böyle araç yoğunluğu olacağı kaç gün öncesinden belliydi. Cami’nin orada Konuk Evi’nin önündeki alan var bir de Ağaderesi’nin orada alan var. GESTAŞ, hiçbir şey ile ilgilenmiyor. Sanki yol ona ait satın almışlar gibi burada yaşayan bir halk var. Hiç düşünülmüyor.

Yarımada’da yaşayan herkes yaz aylarında bu çileyi hep çekiyor. Almancılar da gelmeye başladı mı bir de adamlar hiçbir şeyden anlamıyor. Yolun üzerinde duruyor ben bekliyorum sen de bekle diyor. Biz gemiye binmeyeceğiz, döneceğiz diyoruz. Bu hatta görev yapmışsın, yolcu taşımışsın evine gitmişsin umurlarında değil. Bir tane de görevli yok bunları koordinasyon edecek. Buna jandarma da vatandaş da çözüm bulamaz buna GESTAŞ çözüm bulacak. Yol onun değil, onun bekleme alanı değil.” ifadelerine yer verdi.

Eylem Gözeldere


Bu haber 16/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 457 defa görüntülendi
*