Yeni trend gramın çeyreği

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Altın fiyatlarındaki yükseliş, halkın alım gücündeki düşüş ve pandeminin yavaşlaması ile artan düğün trafiği halkı düğün hediyesi olarak gram altının çeyreğine yönlendirdi. Gram altının çeyreğine talep arttı. Geçtiğimiz yıllarda en yoğun kullanılan düğün hediyesi çeşidi olan çeyrek altının yerini gramın çeyreği aldı.

Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay’a bu sene beklenenden fazla düğün olmasının alıcıların çeyrek grama yönlenmesinde bir etken oluşturup oluşturmadığını sorduk. Timur Ay düğün sayısından ziyade burada belirleyici olanın alım gücü olduğunu ifade etti.

“Bunlar artık piyasamızda yerini alan değerler”

Başkan Timur Ay altın satışlarıyla ilgili şunları söyledi; “Pandemi sonrası yasakların yavaş yavaş kalkması ve düğün sezonunun açılması altın fiyatlarının yüksek olmasına sebep oldu. İnsanlar tekrar yasak başlar da düğünleri yapamayız diye bir an evvel organizasyonlarını yapmak istiyor. Çeyrek altın, çeyrek altın alamayanlara, gram altın, gram altın alamayanlara yarım gram altın, yarım gram alamayanlara da çeyrek gram gibi seçenekler var. Neticede bunlar artık piyasamızda yerini alan değerler. İnsanlar düğündür, nişandır bu tip törenlere elleri boş gitmemek adına çeyrek gram altını tercih edebiliyor. Artık böyle bir değer olduğundan dolayı da bunu tercih etmeleri normal.” dedi.

Öte yandan Başkan Ay altın fiyatlarıyla ilgili de genel bir değerlendirmede bulundu; “Altın fiyatları dünya piyasalarıyla paralel oranda gidiyor. Neticede bizim o piyasaları etkileyecek bir gücümüz yok. Yani alım gücü olarak fiyatları yukarıya çekebilecek bir arza sahip değiliz.

“Bu yaz sezonu böyle geçecek gibi görünüyor”

Dünyadaki altın oranlarına baktığımız zaman zaten altının kendi has fiyatı üzerinden dünya altın piyasası üzerindeki fiyatlamasından dolayı çıkan bir değerle bir şekilde tutuyor. Ons da bir gevşeme olmuyor. Amerikan Dolarının paralelinde Amerikan Merkez Bankası (FED) in alacağı faiz kararına karşı Ons ile Amerikan doları kendi içerisinde bir savaş halinde. Yani Amerikan Doları gücünü kaybetmek istemiyor. Altın da o gücü ondan alıp yeni ve başka bir şeye devretmek istiyor gibi bir anlayış da var. Bunun mücadelesi devam ediyor. Onun için altın şimdi bin 800 dolarların altını biraz görüyor tekrar bin 800’ün üzerine çıkıyor. Dolar da 8.50’leri bir test ediyor. 8.70’e bir çıkıyor tekrar düşüyor. Sanki bu yaz sezonu böyle geçecek gibi görünüyor. Bu piyasa şartlarında, inişli çıkışlı değil stabil olacak gibi.

Tüketici açısından baktığımızda da tüketici bir şekilde fiyata alışıyor. Fiyatı içine sindiriyor. Böylede alışverişi sürdürüyor.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 16/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 419 defa görüntülendi
*