Şehitler iki kıtada anıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde iki kıtada düzenlenen etkinliklerle şehitler anıldı.15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin 5. yıl dönümünde önce Hastane Bayırı Şehitliği’nde ardından Şehitler Abidesi’nde anma programları düzenlendi.

Hastane Bayırı Şehitliği’nde düzenlenen ilk tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Anma programına Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tahsin Saruhan, İl Emniyet Müdür Vekili Alaattin Tekin, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Sahil Güvenlik Kıdemli Binbaşı Ercan Oran, kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve jandarma personelleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan duaların ardından katılımcılar şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında saat 11.30 feribotu ile karşıya geçen heyet saat 12.30’da Şehitler Abidesi’ndeki törene katıldı. Vali İlhami Aktaş tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Protokol üyeleri Şehit ve Gazi aileleri ile bir araya gelerek sohbet etti.

Son olarak protokol üyeleri Şehitliklere karanfiller bırakılarak Şehitler Abidesi Camii’ne geçti. Cami’de gerçekleştirilen mevlit programında, şehitler rahmet ve minnetle anılarak dualar okundu.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 15/07/2021, Perşembe günü yayınlandı, 225 defa görüntülendi
*