ÇTSO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle online olarak yapıldı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Temmuz 2021 ayı olağan Meclis toplantısı 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü saat 15.00’de Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle online olarak gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Değerli Yönetim Kurulu Başkanım, Kıymetli Meclis üyeleri, Çanakkale Ticaret Odası Temmuz ayı toplantısında bir araya gelmiş bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

“Enflasyon beklentilerin üzerinde bir artışla yüzde 1,94 yükseldi”

Değerli üyeler, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Haziran ayına ilişkin açıkladığı tüketici fiyat endekslerine göre, enflasyon beklentilerin üzerinde bir artışla yüzde 1,94 yükseldi. Bu durum özellikle ve tüketici fiyat endeksine de yansıdı. Ekonomi kurmaylarının artan enflasyona ve düşen alım gücüne karşı hamlelerini ivedilikle hayata geçirmelerini bekliyoruz. Üretici maliyetlerinde artış göze çarptı.

Üreticimiz karşılaştığı maliyet artışlarının önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarına da yansıması kaçınılmaz olacaktır. Nitekim Merkez Bankası Başkanımızın da görüşleri bu yöndedir. Plastikten, pamuğa, demirden çeliğe kadar sanayinin ana girdi kalemlerinde yaşanan fiyat artış oranı, kurda son günlerde yaşanan hızlı yükselişin de etkisi ile sanayicimizi zor durumda bırakıyor. Ayrıca bazı hammaddelerin de temininde üreticimiz sorun yaşıyor.

Hükümetimiz bütün bu sorunları çözmek için, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “Ekonomi Koordinasyon Kurulu” ve “Fiyat İstikrarı Komitesi” isimli iki yeni kurul kurdu. Fiyat istikrar komitesiyle, hammadde sıkıntısı yaşayan esnafın sorunlarının çözüleceğiyle ilgili bir niyet beyanı yapıldı. Bu durumu değerli buluyorum. Salgın nedeniyle ani çıkan arz sıkıntılarına zamanlı bir şekilde müdahale etmenin önem taşıdığını sizlerin huzurunda bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Piyasa dinamiklerine uygun yapılan, rekabeti geliştiren ve ekonominin gerçekleriyle uyumlu olan her politika değerlidir.

“Dijital Covid Sertifikası uygulaması yürürlüğe girdi”

Kıymetli üyelerimiz, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde kısıtlamasız seyahatlerin yeniden başlamasını mümkün kılan “Dijital Covid Sertifikası” uygulaması yürürlüğe girdi. AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun önerisi ile Avrupa dışından gelecek vize sahibi yolcular için de kısıtlamalar yumuşatıldı. Ancak ülkemiz henüz uygulamaya dahil edilmedi. Hollanda ve Belçika, yüksek vaka sayıları nedeniyle “riskli” bölge ilan ettiği Türkiye’ye “zorunlu haller dışında gidilmemesi” uyarısını yineledi. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi ülkemizin prestiji açısından önem taşıyor. Umuyorum ki önümüzdeki toplantıda bu karar AB mercileri tarafından tekrar değerlendirilir.

BM’ye bağlı Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ile Dünya Ticaret Örgütü’nün (UNWTO) yayımladığı rapordaki bazı ayrıntıları sizinle paylaşmak isterim. Salgın nedeniyle turizm gelirlerinin azalmasını, seyahat sınırlamalarının maalesef etkilerinin tahmin edilenden çok daha büyük olacağını rapor bize sunuyor.

“Turist sayısında yüzde 75 düşüş”

En kötü senaryoya göre, küresel çapta uluslararası turist sayısında yüzde 75 düşüş yaşanması halinde, doğrudan turist harcamalarında 948 milyar dolar azalma olacak, ancak bunun ekonomideki gerçek boyutu 2,4 trilyon dolara ulaşacak. Özellikle Türkiye gibi ekonomisi turizme bağlı gelişmekte olan ülkeler açısından tahribatın büyük ve uzun dönemli olması öngörülüyor. Raporda Türkiye örneği verilerek, ekonomide turizmin payının yüzde 5 olduğu, 2020’de ülkeye giren yabancı turist sayısının yüzde 69 azaldığı belirtiliyor. Bunun doğrudan turizm alanında ekonomide 33 milyar dolar kayba yol açacağı tahmin ediliyor. Yeme-içme, perakende ticaret, iletişim ve ulaşım gibi yan sektörlerle birlikte bu kaybın yaklaşık üç katına çıkarak 93 milyar doları aşacağı vurgulanıyor.

“Can damarlarımıza sahip çıkalım”

Son olarak malum yaz aylarında canımızı yakan, orman yangınlarına da değinmek istiyorum. Dört tarafı eşsiz güzelliklerle kaplı ülkemizin ormanlarında da binlerce tür yaşıyor. Orman yangınlarıyla doğal mirasımızı kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Umuyoruz ki bu konuda hem ilimizde hem de güzide ülkemizin herhangi bir yerinden yangın haberi almayız. Can damarlarımıza sahip çıkalım.

“Oldukça bereketli bir aydı”

Temmuz ayı olağan Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Son Meclis toplantımızdan bu yana dolu dolu bir ay geçirdik. Gerek faaliyetler, gerekse tahsilat ayı olması sebebi ile oldukça bereketli bir aydı.

14 Haziran tarihinde Ukrayna Ternopil heyetini ağırladık. Ukrayna Ternopil Valisi Volodymyr Trush, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna Konsolosu Katerina Pasynchuk, Igor Pasynchuk ve beraberindekiler ile Odamızda bir araya geldik. “Çanakkale Ternopil İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzaladık. Çok verimli bir toplantı oldu ilimizde üç gün geçirdiler. Bu toplantıya vesile olduğu için Ukrayna Fahri Konsolosu aynı zamanda geçmiş dönemde Meclis üyelerimizden Mehmet Işık Bey’e ve ÇASİAD Başkanımız Semih Başaran Bey’e ve tüm ÇASİAD ailesine teşekkür ediyorum. Biz de onları daha yakından tanıdık, onlar şehrimizi daha yakından tanıdılar.

14-20 Haziran tarihleri arasında Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavlarını 52 adayın katılımı ile gerçekleştirdik. Buna her ay konuşmalarımda değiniyorum. Çünkü gerçekten bu sınavları ve bu eğitimleri veren Odalar arasında Türkiye sıralamasında en üst yerlerdeyiz.

“Destekler normalleşme sürecinde de bir süre devam etmeli”

Bu süreçte Hükümetimiz tarafından birçok destek açıklandı. Her ne kadar yeterli bulmasak da sağlanan desteklerin normalleşme sürecinde de bir süre devam etmesi konusunu her fırsatta iletiyoruz. Turizmde KDV indirimi desteği 30 Temmuz’a kadar uzatıldı. Nefes kredisinde % 25 ciro kaybı kriteri kaldırıldı.

 “İhtiyaç sahibi hane varsa sekreteryamıza başvursun”

Sosyal sorumluluktan da vazgeçmiyoruz. Biliyorsunuz TOBB’un da desteğiyle yardıma muhtaç vatandaşlarımıza geçtiğimiz Ramazan ayında koli desteği vermiştik. Yine Ramazan ayında Tahsildaroğlu A.Ş. bir miktar peynir yollamıştı biz o peynirleri sağ olsun Fahrettin Ersoy Bey’in deposunda muhafaza etmiştik. Şimdi Kurban Bayramı’ndan önce de bu peynirlere zeytin ve marmelat ilave ederek merkezde muhtarlardan yardım alarak 200 ihtiyaç sahibi haneye dağıtımına başladık. Etrafınızda da ihtiyaç sahibi hane varsa sekreteryamıza başvursun. Kolileme ve dağıtım işlerimiz şuan da devam ediyor.

“İSO ikinci 500’de 3 Çanakkale firmamız var”

Yine sevindirici bir haber İSO ikinci 500’de 3 Çanakkale firmamız var. Bize kayıtlı olmasa da biz Kale Grubu’nu kimseye bırakmıyoruz, Kale Grubu bizimledir. Kalekim 23. Sırada yer alıyor. Üyelerimiz Altınkılıç 92, Tahsildaroğlu ise 227.sırada. Kendilerine üretim ve istihdama katkılarından dolayı teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

7256 sayılı Yapılandırma devam ederken bu arada 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu da yürürlüğe girdi. Yapılandırma oranlarımızda Oda olarak çok kötü değil. Tahsilat oranlarımızda Oda olarak beklediğimizden çok daha iyi, o bilgiyi de vermek isterim.

“Çanakkale’nin ihracatı % 100 arttı”

Sayın Meclis Üyeleri, Üyelerimizin, girişimcilerimizin dışarıya açılmaları için bu ziyaretleri ben çok önemsiyorum. Son bir buçuk ayda Odamızı Endonezya- Ukrayna ve Belarus üst düzey temsilcileri ziyaret etti. Ticaret Bakanlığımızın verilerine göre Türk Girişimcilerin yurt dışındaki yatırımları 2020 yılında 43,9 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin ihracatı Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre % 65,7 arttı. Çanakkale’nin ihracatı ise aynı dönemde % 100 arttı. Biz ihracatçı sayımızı son iki yıla göre % 100 arttırdık. Bizim üyelerimizin dünya pazarlarındaki rekabet gücünün artması için, bu fırsatlardan haberdar olması için elimizden geleni yapıyoruz. Ticaret Müşavirlerimiz ile yapılan elektronik sohbetleri sürekli duyuruyoruz. Sizden ricam lütfen bu yaptığımız çalışmaları sizler de sahiplenin ya da en azından takip edin. Biliyorsunuz Odamız bünyesinde ihracatı geliştirme birimi kurduk. Bu konuda nereye ne satmak istiyorsanız arkadaşlarımız size yardımcı olacaktır. Büyükler zaten ihracatı biliyor, nereye ne yapacaklarını o istihbarata sahipler. Ama ihracata sıfırdan başlamak, ihracatın tadını aldıktan sonra da işlerini geliştirmek benim sevdam. Yani biz evet 42 olan ihracatçı sayımızı 97-98’lere çıkardık, her geçen gün de artıyor. Bu da bize mutluluk veriyor Oda Sekreteryası ve Yönetimi olarak. Büyük şirketlerden bahsetmiyorum onlar zaten baş tacımız. Bugün itibariyle 8149 üyeli büyük bir aileyiz.” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 15/07/2021, Perşembe günü yayınlandı, 437 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com