15 Temmuz öncesi ve sonrası

Bugün 15 Temmuz Darbe girişiminin 5. yılını doldurdu. Hain bir oluşum içersinde olanlar, bundan tam 5 yıl önce, ülkede bir kalkışmaya girmiş, birçok insanımız yaşamlarını feda ederek Demokrasi uğruna şehit olmuştur.

Türkiye genelinden söz etmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben Çanakkale’de olanlardan ve geçtiğimiz süreçte yaşardıklarımızdan söz etmek istiyorum. Bu ülke ve bizler, 15 Temmuz gününe birden bire gelmedik. Önce ekonomik bir paylaşım ve rant elde etme kurumları oluşturuldu. Çanakkale’de de bu oluşumun baş mimarı ÇAGİAD idi (Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği). Bu derneğin en etkili ve vazgeçilmez etkinliklerinden birisi, Cumartesi kahvaltılı toplantılarıydı. Ara sıra da geleneksel olarak düzenledikleri “serbest kürsü” adındaki toplantıları yapılırdı.

Hadi geçmişi hep birlikte biraz düşünüp, hatırlayalım.

Kimler gidiyordu bu toplantılara?

Kimler katılmıştı?

Kimler bu toplantıların müdavimleriydi?

Bu toplantılara katılıp sonra da ekonomik seviyesi değişen isimler kimlerdi?

Kimler hangi siyasi parti temsilcilerinin zorlaması ile bu toplantılara katılmışlardı?

O dönemlerde bu derneği gitmek ekonomik ve sosyal, siyasal anda ne gibi üstünlükler sağlıyordu?

Daha Çanakkale’de ismi bile bilinmez iken nasıl olmuştur da bu derneğe girdikten sonra ekonomik seviyesi değişmiştir?

Bu değişimin bedelini kimler nasıl ödemiştir?

Ödemeyenler var mıdır?

Kimlerin sermayeleri, servetleri, aslı astarı olmadan bitirilmiştir?

Çanakkale’de bu örnekte iş insanları var mıdır?

İş insanlarından bedel ödeyenlerin yanında, siyasilerden de bedel ödeyen olmuş mudur?

O dönem kente bulunan ve kılıcı kesen bürokratlardan kaçı ya da kimler neler yaşamışlardır?

Bugün bu bürokratlar nerelerdedir?

Hala görevde midir?

Mesleği elinden alınmış, hapse girmiş, ailesi dağılmış, yakınlarını kaybetmiş, gerçekten kimseyi mağdur etmeden kendisi mağdur edilmiş isimleri tanıyor muyuz? 15 Temmuz hain darbe girişiminin üstünden bunca yıl geçti. Gerçek suçlular, bu güne neden olanlar, bir bir kurumlardan ayıklanabildi mi? Yoksa hala içimizde olup da aramızda sinsice dolaşıyorlar mıdır?

Bu güne kadar FETÖ terör örgütü ile mücadele aralıksız ve amansız sürdürülüyor. En azından bizler böyle biliyoruz. Başta emniyet güçlerimiz olmak üzere bir çok kurumdan FETÖ üyeliğinden, yardım ve yataklık etmekten isimler, gözaltına alınırken, tutuklanırken, hiçbir FETÖ üyesi ya da sempatisi çıkmayan kurum kuruluş var mıdır?

Beş yıl önce yaşadığımız o günü lanetlerken, ülkeyi yönetenler, yetkililer, siyasi parti temsilcileri geçmişi unutmadan, gelecek için çalışma yapmalıdır.

 

 


Bu haber 15/07/2021, Perşembe günü yayınlandı, 2558 defa görüntülendi
*