Yaşlıların ölüm korkusu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İnsan dünyayı tanımaya başladığı zamanlarda, yani küçük yaşlarda; dünyayı heyecan verici, macera dolu bir yer gibi görüyor. Çoğu olayı anlamlandırmakta güçlük çektiği için de korkulacak çok şey olduğunu düşünüyor. Özellikle çocukluk yıllarında gölgeler ve evin sesleri başa bela… Anla ki korkmayasın.

Ama ilerleyen yaşlarda ters açıda kalan bir biblo gölgesinin canavar olmadığını, hava serinlemeye başladıkça çıtırdayan ahşap kaplamayı öğreniyor, korkmamaya başlıyorsun. Tam korkularından kurtulup rahat bir nefes aldığını düşündüğün anda ise dünya ilginçliğini yitirmeye başlıyor. Artık heyecan verici, macera dolu bir yer olmamaya başlıyor.

Daha o yaşlara gelmediğim için yaşlıların ölüm korkusuna da bu nedenlerle anlam veremiyorum. Bir de orta sınıf ya da alt sınıfsa hiç anlamı yok. İnsan yıllarca, zerre heyecan hissetmeden aynı şeyleri yapar durur da nasıl buna hala devam etmek ister, hiçbir fikrim yok. Belki de toplumun büyük kısmının mensubu olduğu İslamiyet Dini’nin bunda etkisi büyüktür. Netice de İslamiyet’te intihar günah. Ama yine de günaha girmemek için intihar etmemek ayrı, devam etmeyi istemek ayrı konular. Dolayısıyla bu da anlamlandırma çabama çare değil. Bu nedenle hayatta kalırsam o yaşları beklemek anlamanın en doğru yolu sanırım.

 


Bu haber 14/07/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 188 defa görüntülendi
*