Emlak fiyatları daha da artacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural ve Çanakkale’nin eski tapu müdürlerinden Fikri Başer Çanakkale’deki emlak fiyatları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural henüz inşaat malzeme fiyatlarındaki artışın emlak fiyatlarına yansıtılmadığını, ekim ayında konut kredilerinde faiz düşüşü beklediklerini, faiz düşüşü ile malzeme fiyatlarındaki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını ve mevcut fiyatların daha da artacağını belirterek alıcılar için emlak alımı konusunda Tüketici Yasası’ndan da faydalanabilecekleri doğru alım zamanı olduğunu söyledi.  Öte yandan Fikri Başer de Çanakkale’de fiyatların yükselmesinin sebeplerini Çanakkale’nin kendine has bir takım özelliklerini de ekleyerek sıraladı ve “Bundan sonra Çanakkale geriye dönmez bu fiyatlar alır gider.” dedi.

Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural;Geçen sen yükselen faizler ve buna bağlı olarak azalan talep söz konusuydu. Son bir yılda tüm inşaat malzemelerinde  % 120’den başlayarak %80’lere kadar devam eden ortalaması da %90-95 diyebileceğimiz oranda inşaat malzemelerinde ve maliyetlerinde artış oldu. Bu inşaat maliyetlerindeki artış daire satış fiyatlarına hala yansımadı. Faizlerin yüksek olması sebebiyle yansımadı. Önümüzdeki Ekim ayında konut kredisi faizlerinde düşme bekliyoruz. Bununla birlikte talebin canlanacağını ön gören sektörümüz bu mana da hazırlıklarını yapıyor. İnşaatlarına başladılar devam ettiriyorlar.

“Konut fiyatları yükselecektir”

Durağan bir dönemden geçiyoruz ama önümüzdeki süreçte bu işin canlanacağını ön görüyoruz. Geçen sen böyle bir ön görümüz yoktu. An itibariyle herkes üretimini mümkün olduğu kadar yapmaya çalışıyor. Lakin faizlerin düşmesiyle beraber konut fiyatları bu maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtacaktır. Konut fiyatları yükselecektir. Bunu ön görenler yavaş yavaş alıma başladılar.

Bunu bir terazi gibi düşünürseniz; Terazinin bir tarafında faiz vardır, öbür tarafında konut fiyatı vardır. Faiz tarafı düşerse konut fiyatı yükselir. Faiz tarafı yükselirse konut fiyatı düşer. Sonuçta bu dengeyi piyasa kurar.

“Tüm vatandaşlarımıza alım zamanıdır, diyoruz”

Son bir yılda inşaat malzemelerindeki bu kadar artışa karşılık, dolarda, euroda, altında, bitcoinde onda bunda tüm yatırım araçlarındaki artışa karşılık konut fiyatlarında düzenleme olmaması faizlerin yüksekliğine bağlı. Bu önümüzdeki günlerde de bu düzenleme yaşanacak diye değerlendiriyoruz. Dolayısıyla konut almak isteyen tüm vatandaşlarımıza alım zamanıdır, diyoruz. Ki şu fiyat grubunda ve şu faiz oranlarıyla aldıklarında zaten Tüketici Yasasıyla korundukları için üç gün sonra gelecek faiz indirimlerinden faydalanacaklar.

Çanakkale’ye özel bir faktör ise Boğaz Köprüsünün tamamlanıyor olması. Çanakkale’ye olan ilgiyi arttırıyor.” dedi.

Çanakkale’ye talep arttı

Çanakkale’nin eski tapu müdürlerinden Fikri Başer; “ Çanakkale’ye inanılmaz bir talep var sırf yapılı evlere değil, arazilere, köylere çok büyük talep var. Özellikle Geyikli, Ayvacık, Ezine sahilleri 1 birim fiyat 50 birime yükseldi.

Pandeminin de etkileri var. İnsanlar artık büyük kentlerden kaçıyorlar. Benim bir bahçem olsun, bir ev yapayım düşünceleri var. Sadece İstanbul’dan değil, İstanbul’dan çok talep var ama Ankara, Eskişehir ve birçok ilden, doğu kentlerinden gelen çok.

Çanakkale hava ve deniz temizliyle, konumuyla çok rağbet görüyor. Bunda pandeminin, boğaz köprüsünün ve tarihin etkisi var. Ulaşım kolaylaşacak, Troya Müzesi de yabancılar için bir çekim yaratıyor.

“Dağ köylerine oteller yapılmaya başladı”

Ayrıca Çanakkale’nin kendine has bir takım özellikleri var. Çanakkale bir tarih kenti. Çoğu arazimiz sıradan değil, çiftçi çift sürerken arazisinde bir anıt mezar bulabiliyor. Sit alanlarımız çok fazla, orman alanlarımız çok fazla, Türkiye’nin en fazla orman alanı olan kentlerinden biri. Mesela Kaz Dağlarında Yenice, Kalkım, Çan’ın dağ köyleri de talep görmeye başladı. Eskiden bunlar hiç ilgi görmezdi sadece sahillere talep olurdu. Şimdi öyle değil. Şimdi dağ köylerine, köy yerleşim alanlarına da ilgi arttı çünkü yapı yapabilmek için köy yerleşim alanı sınırı var. İl Özel İdare taleplere cevap veremeyecek duruma geldi. Dağ köylerine oteller yapılmaya başladı.

“Araziden fazla talep var”

Assos gibi yerler eskiden de ilgi görüyordu. O zaman o bölgede 1 birim olan yer 50 birim fiyatından satılıyor. Fiyatlar o derece yükseldi. Talep çok, araziden fazla talep var.

Çanakkale’de konut yapılabilecek çok fazla yer yok. Sit alanları, doğal sit alanları, zeytinlik alanlar konut alanlarını kısıtlıyor bu da arzın talebe yetişememesine neden oluyor. Zeytinlik alanlarda Zeytinlik Kanunu’na göre kesinlikle yapılaşma olmuyor. Tarım Bakanlığı kesinlikle müsaade etmiyor. İki tane zeytin ağacı olsa dahi orada herhangi bir yapılaşmaya gidemiyorsun. Bu vesileyle yerleşim ve konut alanları dar bölgelerde sıkıştırılıyor.

Eko turizm zorlaştı

Tarlalarda son beş yıldır eko turizm çalışmaları çok oluyordu. Eko turizm adı altında yapılaşma çok fazla olmaya başlayınca İl Özel İdaresi onu da kısıtladı. Mesela eko turizm için eskiden alanın yolunun olması yetiyordu. Şimdi o yetmiyor. Bir köy yoluna bağlanması lazım ana yola ya da köy yoluna cepheli olması lazım. Yani talep çok ama yapılaşmaya yönelik arazi az ondan dolayı Çanakkale’de fiyatlar; 1’e 10, 1’e 20, 1’e 30, 1’e 40, 1’e 50 katlandı.

Ev kiraları yükseliyor

Merkezde de bizim 40 bin civarı öğrencimiz vardı. Şimdi pandemiden dolayı 1 buçuk senedir falan öğrenci kentte kalmıyor. Tabi ev kiraları da talep az olunca yükseliyor.  Yüzyüze eğitim başlasa bile durum değişmeyecek, 3-4 öğrenci birleşiyor bin liralık evi 2 bin liraya tutuyor. Ev sahipleri de kazancına bakıyor fiyatları yüksek tutuyor.

“Bu fiyatlar alır gider”

Çanakkale Köprüsü çok büyük etken İstanbul’dan gelenler gemiye binebilmek için 3-4 saat Eceabat’ta Kilitbahir’de bekliyorlar. Gene kuyruk oluyor, kilometrelerce, stres, sıkıntı. Şimdi 2 dakikada köprüyü geçebilecekler. Bu da yatırımcılar ve yerleşmek için gelenler için etkili oluyor. Özellikle Biga, Lapseki’nin Kuzey Marmara’ya balkan kısımları sanayicilerin dikkatini çekiyor. Firmalar hem deniz ulaşımı hem köprü nedeniyle yatırım talebinde bulunuyor. Bundan sonra Çanakkale geriye dönmez bu fiyatlar alır gider.

Çanakkale sakin ve güvenli bir şehir insanlar mutlu, sakin, rahat, yaşam da kolay o yüzden de ilgi görüyor” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 14/07/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 782 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com