Suçlu Kim?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Millet bir türlü akıllanmıyor. Az zamanda, çok para kazanmak için, elinde avucunda ne varsa, sonu belli olan bir maceraya koşuyor. Çiftlik bank sistemiyle, kendisine emanet edilen paralarla yurt dışına  kaçan tosuncuğun, teslim oluşuyla beraber “paraları bitirdi” “tekrar soyacak.”Aklanmaya geliyor” .Devlet büyükleriyle resimleri var” “Neden bunların soygununa izin veriliyor.” Gibi söylemler arttı.
80 li yıllarda başlayan banker hadisesi ve günümüze gelene kadar yapılan yasal soygunların, sonunda hep devlet suçlanmıştır. Neden “Tedbir almadı, denetlenmedi.” Gibi. Fazla kazanma hırsıyla, hiçbir güvencesi olmadan, parayı bu şahıslara teslim edenlerin, kazanç gelirken etrafına caka satan, yakın çevresini teşvik eden insanların hiç mi suçu yok? 1980 ihtilalından sonra başlayan banker furyasının en meşhuru “Kastelli” sonra “banker Yalçın ve Banker Atalay”  yazıyı okuduktan sonra bakın aradan geçen 40 yılı aşkın sürede değişen ne var.Banker Kastelli yasal zeminde kurduğu şirketleri ile, saygın bir iş adamı. Rahmetli Demirel den Özal’a, dönemin Başbakanı Bülent Ulusu dan ,ihtilalın güçlü paşalarına kadar, herkesle ilişkisi ve çeşitli ortamlarda çekilmiş resmi var. Ders veriyor. İş toplantılarında konuşmacı, Fenerbahçe kulübü başkan adayı. Velhasıl saymakla bitmez ilişkiler ağı. Sosyal sorumluluk projelerinden ,Fenerbahçe Spor Kulübünün başkan adaylığına kadar. Her tür sosyal faaliyette bulunmayı da asla ihmal etmiyor.

Aldanmayın

Askeri ve sivil her tür törenin, baş davetlisi kabul edilip,Meclis başkanı tarafından, resmi plakalı araçlarla ziyaret ediliyor.
Kastelli reklama da önem veriyor. Reklamlarında kimler mi oynuyor?
Kastelli’nin akıllarda kalan reklamlarında çok ünlü oyuncular oynamış ve reklam replikleri o dönemde meşhur olmuştur. Bu oyunculardan bazıları Cüneyt Arkın, Eşref Kolçak, Fikret Hakan, Ekrem Bora, İzzet Günay, Orhan Günşiray ve Selma Güneri’dir.
1980’in bankerli yıllarında, 550 bin kişinin Kastelli’nin kontrolüne
yaklaşık 2,5 milyar dolar emanet ettiği tespiti yapılıyor. Paraları
teslim edenler nasıl teslim etmiş? Bir büroda basit bir makbuzla
çalışan görevliye teslim edilmiş. Güvence var mı? Yok. Belge sıradan
bir makbuz. Kastelli kaçınca çok büyük paralar kaptıran, evini, malını mülkünü satan, ilk gelen, % 200-300 kazançlarla gözü dönen, alırken sesi çıkmayan, kaybettiğinde devlet paramızı ödesin diye bağıranlar.
Kimler yoktu ki, bürokratlar, paşalar, memurlar, askerler, esnaf,
köylü ve milletvekilleri. Kısacası tatlı kazanç, herkesi kendine çekti.
Onlarca bankerin götürdükleri miktar Türkiye’yi sarstı.? Çiftlik bank ve diğerleri ortada. Sahi sanal para “coin” ler ne kadar güvenli. Hiç tanımadığınız bilmediğiniz bir hesaba para gönderiyorsunuz. Belgeniz var mı? Muhatabınız kim? Paranız batarsa suçlu kim?Sıkışınca,devlet nerede?.Yani bu milletin en akıllısı siz misiniz?Bakınız.Kimse kimseye emek olmadan para kazandırmaz.Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 13/07/2021, Salı günü yayınlandı, 386 defa görüntülendi
*