BU DA BİZİM AYIBIMIZ!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin tek SMA’lı bebeği Ahmet Alp için 11 aydır yardım kampanyaları düzenleniyor. Ahmet Alp’in yardım kampanyasını ilk olarak gazeteniz Gündem duyurmuştu. Ancak tedavi için gereken tutarın aradan geçen yaklaşık 1 yıla rağmen yarısı toplanabildi.

Dün yine gazetemize konuşan evladımızın babası Recep Güven, az çok demeden herkesten destek beklediklerini ve zamanlarının çok daraldığını belirtti. Aylardır anne Bahar Güven ile mücadele veren Recep Güven, Ordu’da bir SMA’lı bebek için 45 günde gereken paranın tamamının toplandığını, diğeri için ise 2 ayda tutarın yarısına gelindiğini kaydetti.

GESTAŞ’ın her yere bağış kutusu koyarak destek olduğu, Çanakkaleli esnafların birçoğunun sahip çıktığı ve sık sık günlük kazançlarının tamamını bağışladığı kampanyaya, Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye büyük katkı sunmaya devam ediyor.

Bazı iş insanlarından ve siyasilerden maddi manevi hiçbir destek gelmemesi ise hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. Kampanyanın destekçileri ve duyarlı vatandaşlar, Ordu’da iki bebek için kısa sürede bu paralar toplanırken Çanakkale’de bunca zaman toplanamamasını, kentin ve kentlilerin ayıbı olarak değerlendirdi.

Bahar Güven ve Recep Güven çiftinin çocukları Ahmet Alp’e, 3,5 aylıkken SMA Tip 1 teşhisi konulmuştu. Biga’da yaşayan balıkçı ailesi Ege Üniversitesi Hastanesi’nde, yoğun bakımda olan oğulları için yardım kampanyası başlattı. Ahmet Alp bebeğin durumunu ilk olarak gazeteniz Gündem, duyurarak anne Bahar Güven ile görüşmüş ve diğer annelere uyarılarını iletmişti.

“Kimse sağlık konusunda umursamazlık yapmasın” diyerek tüm anneleri uyaran Bahar Güven, SMA tip 1 teşhisi konulan çocukları Ahmet Alp için mücadele ettiklerini belirtmişti. O dönem 8 aydır yoğun bakımda tedavi gören Ahmet Alp bugün 19 aylık oldu. 11 aydır seslerini duyurabilmek için her yolu deneyen çift, zamanlarının daraldığını çok pahalı olan (2 Milyon 132 bin Euro) ve Türkiye’de bulunmayan tedavi için başlattıkları kampanyaya destek bekliyor.

TUTARIN YARISI TOPLANDI

Dün gazetemize konuşan Recep Güven, “2 Milyon 132 bin Euro toplamamız gerekiyordu ama sadece %48.9’ü toplandı. Ahmet Alp’e daha yeni trakeostomi (boğaza delik açılması) açıldı. Beslenebilmesi için karnından da delik açıldı mideye… Trakeostomi sonrası tedavi masrafı daha düşük olabilir. Dolar olarak da Amerika’dan bir teklif bekliyoruz. Burada raporu çıktığında oradan da teklif alacağız. O zaman yüzde 60 civarında toplamış oluyoruz. Son ameliyatı iyi geçti. Durumu stabil. Ahmet, yoğun bakıma alındı. Anne-baba bir ay gibi bir eğitim verildikten sonra eve de taburcu edilebilecek. 15-20 günde çıkan da var bir ayda çıkan da var.”

3,5 KİLO DAHA ALIRSA…

“Ahmet Alp Şu an 19 aylık. Zamanımız yok. Amerika’da 13,5 kilo altına verilen bir tedavi ve Ahmet Alp 10 kilo… Çocuklar hızlı kilo alabiliyor. Sürekli yattığı için hareket etmediğin için de çok hızlı kilo alıyor. Geçen hafta 5 tane bebeğimiz vefat etti. Her an her şey olabilir.

GESTAŞ’ın her yeri kumbara oldu. Her yer Bilboard oldu. Bugün siyasilerin bir paylaşım yapması demek Ahmet Alp’in kampanyasını çok çok ilerilere götürmesi demek. Görmüyorlar bizi… Hiç mi vicdan yok bilmiyorum. Geçen gün Dışişleri Bakanı bir çocuğumuz için canlı yayına girdi. İsteyince yapabiliyorlar. Umarım bize de bir faydaları olur.

ESNAFLAR SAHİP ÇIKIYOR

Bu tedaviye ulaşmamız için hiç zamanımız yok. Belediyelerimizden (Çanakkale, Biga ve Karabiga gibi) birçok katkı sundular. Birçok sivil toplum kuruluşlarından destek gördük. Bir günlük kazançlarını bağışlayanlar var Çanakkale’den Biga’dan… Her akşam kordonda sağ olsun arkadaşlarımız stant kuruyorlar. Lapseki’de etkinlikler yapılıyor. Biga’da keşkek satışları oluyor.

“ÇANAKKALE BELEDİYESİ EN BAŞINDAN BERİ YANIMIZDA”

Çanakkale Belediye Başkanı herkese tek tek mektup yazdı, Allah razı olsun. Çanakkale belediyesi sürecin başından beri yanımızda sürekli canlı yayınlarla ve yaptıklarıyla destek oluyorlar. Mektupların ardından birkaç büyük şirketten de güzel dönüşler, destekler geldi. Köprüyü yapan şirketlerden biri güzel bir yardım yaptılar. Arkasından hiç aramadılar bile… Allah razı olsun. Geçen GESTAŞ 10 bin gönderdi ve her yere de kumbara koymuşlar sağ olsunlar. Çanakkale şirketlerinden henüz bir destek yok. Onlardan da bir dönüş bekliyoruz. Odalardan, Borsalardan herkesten destek bekliyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahip çıkmasını bekliyoruz.

“SMS KAMPANYAMIZ DUYURULMALI”

“Ünlülerle canlı yayınlar yapma imkanımız pek olmuyor. İzleyici sayımız yaz gelince azaldı, 15-20’lere düştü artık. Yüksek takipçili birileriyle paylaşılsa daha iyi olabilir. Yerel gazeteler önceden çok yazıyordu şimdi pek fazla ilgi yok.

SMS başlattık, daha da yaymamız lazım. En kolayı da zaten SMS. ‘HAYAT’ yazıp 1735’e göndermek yetiyor. IBAN’ı çok kullanan yok. O nedenle SMS olarak geri dönüş alabilsek çok daha iyi olur. Televizyonda da hiçbir girişim olmadı. Hiçbir destek olmadı. Yapsalar çok iyi olur.”

“BİR TANE AHMET ALP’İMİZ VAR”

“Çanakkale’de tek SMA’lı çocuk. Bir tane Ahmet Alp’imiz var. Ordu’da 45 günde toplandı. İkinci bir kampanya açıldı yüzde 50’yi geçtiler şu anda. Çanakkale’de 5 bebek de olabilirdi ve hepsiyle mücadele edebilirdik. 11 aydan beri de ailemiz ve destekçilerimiz çırpınıyor. Az çok demeden herkesten destek bekliyoruz”

Eylem Gözeldere


Bu haber 13/07/2021, Salı günü yayınlandı, 810 defa görüntülendi
*