Kadın olmak zor zanaat!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kadınların toplum tarafından baskılanması, ataerkil bakış açısı, ev içi ücretsiz emek, cam tavan ve benzeri konular sosyolojik ve psikolojik pek çok analize tabi tutuluyorken bir de bu sıralar kadın olmanın ekonomik boyutu toplumsal cinsiyet ve feminist çalışmalarla ilgilenenlerin gündemine girdi. Sadece akademik anlamda değil; aynı zamanda günlük kadın sohbetlerinin de konusunu oluşturmaya başladı. Özellikle hijyenik ped fiyatları ile böylesine yaygın kullanılan bir ürüne uygulanan %18 KDV kadın sohbetlerinde önemli bir alan kaplamaya başladı.

Bu konuda yapılan bir takım eleştirileri daha önce okuma fırsatı bulmuştum. Burada dikkat çekici olan ise bu eleştirilerin hemen günlük hayatta yerini alıp, günlük sohbetlerin konusunu oluşturur hale gelmesi. Topluma böylesine hızlı sirayet etmesi. Çünkü bu konu toplumun yüzde ellisini çok yakından ilgilendiriyor ve her geçen gün hijyenik ped fiyatları artmaya devam ediyor. İnternete yazdığınızda 3 liraya kadar düşen fiyatlar önünüze çıkabiliyor ancak kullanım anlamında hem miktar hem sağlıklı olmasıyla ilgili ihtiyacı karşılayan ürünler olduğunu söylemek zor. Bu bakımdan bir kadının gerçekten ihtiyacını karşılayacak bir ürünü alması aylık 20 liraya mal oluyor. Bu da yıllık 240 lira demek. O da hiç fiyat artışı yaşanmazsa. Yani bir kadın sırf kadın olduğu için devlete yılda en az 12 kere %18 KDV değeriyle vergi ödüyor. Halbuki bunun sağlık ürünü olduğunu göz önüne alırsak verginin ilaçlarda olduğu gibi  %8 oranında olması gerekir. Ya da yemek içmek gibi doğal bir insan ihtiyacına hitap ettiğini düşünürsek de aynı oran kullanılmalı. Hatta benim kanaatime göre bu gibi hayati ürünlere hiç vergi uygulanmamalı.

Hijyenik ped fiyatlarındaki KDV değerine tepkiler arttıkça KDV muhakkak ilaçlarda olduğu gibi değerlendirilerek %8’e düşürülecektir ancak yine de yeterli olmayacaktır. Çünkü bu ürün ekonomik olarak çok farklı sınıflardaki kadınların tamamının kullanım alanında ve alt sınıf için zulüm niteliği taşıyor.

 


Bu haber 12/07/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 225 defa görüntülendi
*