LÖSEV bağışçılarına vekâleten kurban sürecini aktardı

1 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

LÖSEV vekâleten kurban ibadetine ilişkin merak edilen soruları cevapladı.

LÖSEV kurban kesiyor mu? Adak kurbanı kesiyor mu? Adak kurbanı kesiyor mu? Dini vecibelere uyuluyor mu? Kurban eti hemen dağıtılıyor mu? Dışarıdan kurban eti ve derisi kabul ediyor musunuz? Kesilen kurbanımın etinden bir parça alabilir miyim? Kurban kestirmeden Lösemili Çocuklara bağış yapabilir miyim? Bağışım sonrası bilgilendirme yapacak mısınız? gibi soruların cevaplarını bağışçıları ile paylaştı. LÖSEV’ in açıklaması şu şekilde;

1- LÖSEV kurban kesiyor mu?

14 yıldır et entegre tesislerine gidiyor, vekâleten Türkiye’de kurban kesimi yaptırıyor, etini Lösemili ve Kanserli Çocuklarımıza ve yetişkin kanser hastalarına dağıtıyoruz. Kurbanlık vasfına haiz küçükbaş veya büyükbaş hayvanlar en modern kesimhanelerde dini esaslara uygun şekilde Kurban Bayramı’nın 1, 2 ve 3. günlerinde kesilip, eti, derisi ve tüm organları değerlendiriliyor.

2- Adak kurbanı kesiyor mu?

Bayramdan bir gün önce, Arife günü, adak kurbanları kesilirken tüm yıl içinde de adak bağışlarınızı kabul ediyor, etini dağıtıyoruz.

3- Vekâleten kurban ibadeti olur mu?

Diyanet İșleri Başkanlığı Allah’a yakınlaşmak için gerçekleşen kurban ibadetlerinin mali bir ibadet olduğu için vekâleten yapılabileceğine dair cevaz verir ve “Dinimiz gereğince kurbanın rüknü; kurban kesilerek kanın akıtılmasıdır” der.

4- Dini vecibelere uyuluyor mu?

Vasıflarına uygun kurbanlıkları din görevlisi, veteriner hekim, noter yetkilisi, kalite güvence sorumlusu ve kasaptan oluşan bir ekip huzurunda dini vecibelere uyarak, isimlerinizi tek tek okuyarak ve kan akıtarak kesiyoruz.

5- Kurban eti hemen dağıtılıyor mu?

Kurban etlerinin bir kısmını dinlendirerek bayramdan hemen sonra, kalanı ise kesen kurumlara emanet ederek 12 ay boyunca taze etleri vakumlanmış ambalajlarda dağıtıyoruz.

6- Dışarıdan kurban eti ve derisi kabul ediyor musunuz?

Yalnız Ankara, İncek’te bulunan LÖSANTE Hastanemiz, Ankara Tulumtaș, Koparan’da bulunan Lösemili Çocuklar Köyümüz ile Atașehir LÖSEV binamızdaki soğuk hava depolarımızın kapasitesi kadar et kabul ediyor, canlı hayvan, konserve et ve kurban derisi bağışlarınızı almıyoruz.

7- Kesilen kurbanımın etinden bir parça alabilir miyim?

Kurbanlarımız büyük et entegre tesislerinde kesildiği için bu mümkün olmamaktadır. Kurbanınızın tamamını Lösemili ve Kanserli Çocuklar için bağıș olarak kesiyor ve değerlendiriyoruz.

8- Kurban kestirmeden Lösemili Çocuklara bağış yapabilir miyim?

Kurbanın rüknü kanın akıtılmasıdır. Ancak kurban ibadeti mali bir ibadettir. Dilerseniz ‘Kurban Bayramı Bağışı’ ile ilaç, kan, ilik bulamayan; hastanede yatacak ve tedavi olacak maddi gücü olmayan; eğitim ve öğrenimlerine devam edemeyen hastalarımıza destek olabilirsiniz.

9- Bağışım sonrası bilgilendirme yapacak mısınız?

Bağışınız tarafımıza ulaştıktan sonra ve eğer vekâleten Türkiye’de kurban kesimi bağışı ise kesimden sonra olmak üzere en az iki kere iletişime geçiyoruz. Bu sebeple bağış sırasında telefon/ adres/emil gibi iletişim bilgilerinizi doldurmanızı/güncellemenizi önemle rica ediyoruz.” ifadelerini paylaştı.

Murat Yüksel


Bu haber 10/07/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 236 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com