Sağlık için adım at

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Özellikle pandemi, kısıtlama ve evde kalma dönemleri gerekenden fazla beslenmemize ve kilo almamıza sebep oldu. Birçoğumuz site ve apartmanlarda yaşadığımızdan özellikle hareket ve egzersiz konusunda da istediğimiz düzeylere ulaşamadık. Yaz aylarının gelmesiyle beraber kısıtlamalar azalmaya başladı. Bu yüzden kendimizi değiştirmemiz ve sağlık için adım atmamızın tam zamanı!

İlk olarak uyku düzeni… Evet, başlangıç noktası olarak uyku saatlerimizi düzenlemeli, evde kaldığımız dönemlerde ortaya çıkan geç uyuyup geç uyanma düzenini değiştirmeliyiz. Özellikle beynimizin merkezinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan ve vücudumuzdaki tüm biyolojik ritimlerimizin düzenlenmesini sağlayan melatonin hormonu, gece yarısından itibaren, tam ışıksız ortamda ve uyku sırasında en fazla salınımı gösterir. Bu yüzden, özellikle gece yarısından önce mutlaka uyumamız gerekir.

Uyku düzeninizi sağladıktan sonra doğru öğün saatlerini belirlemek ve bu saatlerde doğru besinleri tercih etmek sizi sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaştıracaktır. Tabii ki bu düzeni sağlamada biz diyetisyenlerden destek almanız hem çok daha sağlıklı hem de çok daha pratik düzenlemeler yapmanıza yardımcı olur.

Son olarak kendinize egzersiz için vakit ayırmak yapmanız gereken bir diğer önemli nokta! Akşamüzeri hava kararmadan 1-2 saat öncesinde açık havada yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş bile oldukça etkili olacaktır. Tabii ki egzersiz konusunda en önemli konu düzenli ve planlı olmasıdır. Egzersiz demişken bu konunun profesyonellerinden destek almanız da doğru egzersizi seçmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Kaliteli uyku, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz! Sağlıklı yaşamın 3 önemli anahtarı!

Siz de sağlıklı yaşama ulaşmak için üşenmeden ve ertelemeden kendinizi değiştirmeye başlayın.


Bu haber 09/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 228 defa görüntülendi
*