Ne zaman başlayacak bu sezon?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Özel İdare’nin sorumluluk alanında yer alan ve geçtiğimiz aylarda beton yol ve yama çalışmalarının yapılacağı duyurulan pek çok köy hala bozuk yolların yapımını bekliyor. Yolun ne zaman yapılacağını sorduğunuzda ise İl Özel İdaresinden aldığınız cevap; sezon başladığında oluyor. Yazın ortası geldi ama yollar hala gidilemez durumda peki bu sezon ne zaman başlayacak? Bu konu İl Genel Meclisi’nde CHP Ayvacık Meclis Üyesi Şerafettin Alkan’ın da gündemindeydi.

Şerafettin Alkan Ayvacık Köyleri özelinde yol problemini dile getirerek pek çok köyün ortak problemine dikkat çekmiş oldu. Örneğin Çanakkale-Çan yolundan saparak girilen Ahlatlıburun-Etili arasında yer alan yol da aynı durumda ve beton yol yapılacağı köye duyurulalı yaklaşık 3 ay oldu. Üstelik bu yollar oldukça da işlevsel. Sazlı-Assos yolu turizm açısından önemini korurken Ahlatlıburun- Etili yolu da çok sayıda çalışanın geçiş güzergâhını oluşturuyor. Çünkü yol üzerinde iki ayrı fabrika yer alıyor. İki yol için de İl Özel İdare sezonu beklediklerini bildirdi.

“Programda var, bütçeden de 1 milyon 180 bin lira bir para ayrıldı”

İl Genel Meclisi’nde CHP Ayvacık Meclis Üyesi Şerafettin Alkan Ayvacık Yukarıköyde meydana gelen deprem sonucu mağdur olan köylüler, Tuzla’da meydana gelen balık ölümleri ve köy yollarının durumu olmak üzere üç ayrı konuya değindi. Bozuk olan köy yolları ile ilgili olarak Alkan şunları söyledi; “Cumartesi günü görevim gereği Ayvacık köylerini ziyarete gittim. Sazlı sahile inen Assos yoluna bağlantılı yoldan köye çıktım ve indim. Birinci vites indim birinci vites çıktım. Yol çok kötü durumda. Sazlı Köyü büyük bir köy ve Assos yoluna bağlantılı bir köy. Biz bunu 2021 Bütçe Performans Raporuna da aldık. Programda var, bütçeden de 1 milyon 180 bin lira bir para ayrıldı. Bununla birlikte Ayvacık köy yollarının çok bozuk olduğu ve yama gerektiren birçok köy yolu olduğunu bilhassa Sazlı Köyü’ne Küçükkuyudan gelen yolun çok kötü olduğunu bildirdik. Akçin, Misvakköy, Süleymanköy, Adatepe, Küçükçekmi, Taşağın, Taşboğaz, Kösedere, Karbastı, Menen Mahallesi, Naldöken Köylerinin yollarının çok kötü olduğu bu yolların da kısa zamanda bayramdan önce yama işleminin yapılması gerektiğini bildirdik. Ancak yapılan ihalede genel olarak 600 ton belirlenmişti. Bu rakam bu köyler için yetersiz. Yetkililer ile yaptığım görüşme neticesinde bunun arttırılacağı, yetersiz kalan köylerin de yapılacağı dönüşünü aldım.

Bu konuda Sayın Valimden ve Genel Sekreterimizden de destek istiyorum. Acilen bu yolun yapılması gerektiğini bildiriyorum.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 06/07/2021, Salı günü yayınlandı, 554 defa görüntülendi
*