“Kadın Şoför”

4 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Günümüzde pek çok kadın şoför, erkeklere taş çıkaracak düzeyde şoförlük tecrübesine sahipken erkekler nedense hala “kadın şoför” algısından bir türlü kurtulamıyor.

Özellikle Çanakkale gibi geniş park alanlarının olduğu bir kentte, bir kadın arabayı park etmeyegörsün bütün sokak seferber oluyor. Ama gülünç olan konu şu ki erkekler de kentte geniş park alanlarına araç bırakmaya alışık oldukları için park konusunda o kadar da usta değiller! Özellikle İstanbul gibi bir kentte yıllarca araç kullanmış bir kadın buradaki park alanlarına arabasını rahatlıkla bırakır üzerine erkek sürücününkini de ondan daha kısa bir sürede park eder.

Bir de şöyle durumlar oluşuyor; Diyelim ki kadın sürücünün kafası dağınık ya da acelesi var. Geri park için öndeki araca yanaştı ve oldu da park için konumlandıktan sonra direksiyonu yanlış kırdı ve çıkıp yeniden konum alması gerekti. Esnafından yoldan geçen erkeğine kadar bütün sokak seferber oluyor. Belki bunu yardımseverlik olarak nitelendirebilirsiniz ancak maalesef değil. Çünkü aynı durumda bir erkek şoför olsa çıkıp tekrar park etmesi kimsenin dikkatini çekmiyor. Mevzu kadınların trafikte kötü olduğunu erkeklerin kafalarına kodlamaları ile ilgili bir üstten bakış durumunun olması.

Bir de trafikte kadın dalgınlıkla bir hata yapmayagörsün, hemcinslerine karşı anlayış abidesi kesilen erkekler, kadınlara gelince öğretmene dönüşüyor. Önce uyarıp ardından doğrusunu söylüyor. Gerçi kendi cinslerini uyarmamalarının nedeni kavga çıkar da dayak yerim korkusu da olabilir.

Kadınlar zaten ataerkil toplumun kendilerine yüklediği kodlar sebebiyle hata yapmaktan korkan bir bakış açısına sahip oluyorlar. Hata yapma korkusu da trafikte tedirginlik nedeniyle hata yapmayı doğuruyor. Bir de üzerine bu ataerkil bakış açısı trafikte de karşılarına çıkıyor. Yani uyarmak siz erkeklerin işini kolaylaştırmıyor, uyardıkça kadınların daha tedirgin olup hata yapmasına sebep oluyorsunuz.

Velhasılıkelam bu kadınlar trafikte de varlar, gün geçtikçe sayıları artıyor ve artmaya devam edecek. İyisi mi erkekler olarak varlığımızı kabullenin ve trafikle ilgili engin tecrübelerinizi lütfen kendinize saklayın.


Bu haber 06/07/2021, Salı günü yayınlandı, 87 defa görüntülendi
*