“Tasarruf tedbirleri açıklanması inandırıcı değildir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, “Aynı Gemideyiz” ama “İtibardan Tasarruf Olmaz” emekçiler “Porsiyonları Küçültün” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Başkan Gel’in açıklaması şu şekilde; “Cumhurbaşkanlığının, kamuda tasarruf tedbirleri genelgesi yayımlaması ülkedeki ekonomik krizi anlatmakta, çözüm olarak ise emekçilere ayrılan kaynaklarda kesinti yapılmasını öngörmektedir. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için yayımlanan genelgeleri elbette destekliyoruz tabi getirilen tedbirler hakkaniyetli olursa.

AKP politikalarının çürüme ve israfa neden olduğunu Cumhurbaşkanlığı genelgesi ortaya dökmüştür. Ülkede milyonlarca dolarlık yolsuzlukların, birden fazla maaşlı bürokratların bilindiği bir dönemde “tasarruf” tedbirleri açıklanması inandırıcı değildir. Yani genelgede personel giderlerinde tasarrufa gidilmesinden bahsedilmiş fakat birden fazla maaşlı bürokratlar kısmı teğet geçilmiştir.

“Samimi bir yaklaşım değildir”

Genelgeye genel hatlarıyla bakıldığında kamuda gereksiz harcamaların önünü kesecek uygulamalar olduğu aşikar ancak “Kanal İstanbul Projesi” ve garantili ödemeler düşünüldüğünde maalesef samimi bir yaklaşım değildir.

Cumhurbaşkanlığı kendi yayımladığı tasarruf genelgesine kendisi uymamakta Cumhurbaşkanlığını ve TBMM Başkanlığını muaf tutmaktadır. Bu durum AKP’nin ekonomi politikasının özetidir. Ya da onların deyişiyle “aynı gemideyiz” ama “itibardan tasarruf olmaz” o yüzden siz “porsiyonları küçültün”…

Cumhurbaşkanı, ülkemizin temel sorununun işsizlik, istihdam, yoksulluk ve hayat pahalılığı olduğunu anlamalıdır. Tasarruftan bahsedildiği günün akşamında elektriğe ve doğalgaza zam yapmak emekçilerin buzdolabından, mutfağından, banka borçlarından haberlerinin olmadığını göstermektedir.

“Tasarrufa en başta ülkeyi yönetenlerin uymasını ve uygulamasını tavsiye ederiz”

Ekonomik krizden çıkış için yapılmak istenen tasarrufa en başta ülkeyi yönetenlerin uymasını ve uygulamasını tavsiye ederiz. Tasarruf tedbirleri ile elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlar düşünüldüğünde ülkeyi çalkantılı yıllar beklemektedir. AKP iktidarının pervasız tasarruf saldırılarına karşı emekçiler de örgütlenmek, direnmek ve mücadele etmek zorundadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı emekçilerin dertlerinin arttığını, geçim sıkıntısı yaşadığı bilinmesini ve iktidarın ülkeyi yönetemediği belirtiyoruz. Emekçilerin sırtından tasarruf yapılamayacağına dikkat çekiyor tasarrufa saraydan başlamalarını tavsiye ediyoruz.”

Haber Merkezi

 


Bu haber 05/07/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 237 defa görüntülendi
*