“Hukuk problemleri giderek büyümektedir”

4 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DEVA Partisi Çanakkale İl Başkanlığı tarafından, geçtiğimiz gün yapılan yazılı basın açıklamasında, hukuk problemleri her geçen gün giderek büyümektedir ifadeleri kullanıldı.

DEVA Partisi Çanakkale İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Ülkemizin “hukuk problemi” her geçen gün giderek büyümekte, son günlerde yaşanan gelişmeler içimizi acıtmaktadır.

Bir suç örgütü lideri her gün sosyal medya hesaplarından ve yayınladığı videolar aracılığıyla ihbar niteliğinde çok sayıda açıklama yapıyor, ne TBMM ne yargı ne de İç İşleri Bakanlığı ihbar niteliğindeki bu açıklamaların soruşturulması için görevini yerine getiriyor.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle İstanbul Sözleşmesi ne yazık ki yürürlükten kalkıyor; çünkü bu sözleşmenin feshi bir gece yarısı ansızın Anayasa’ya aykırı olarak Cumhurbaşkanı kararı ile gerçekleştiriliyor.

Vatandaşımızın Anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkı olan “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı” ihlal edilmekle kalmıyor; kolluk kuvvetleri orantısız güç kullanıyor, hukuksuz gözaltı işlemleri yapıyor ve Emniyet Genel Müdürlüğü polis şiddetine dair olayların görüntülenmesine karşı çıkıyor. Bir gazeteci gözaltına alınıyor, “nefes alamıyorum” diyerek haykırıyor, kolluk açıkça yetkisini kötüye kullanıyor; ancak bu görevliler hakkında soruşturma yapılmıyor, suç teşkil eden eylemlerinden dolayı cezalandırılmıyor, açığa dahi alınmıyor.

7 yaşındaki kız çocuğu ve 10 yaşındaki abisi sistematik bir şekilde annesi, üvey babası ve akrabaları tarafından cinsel istimara uğruyor, çocuklar yaşadıkları dramı çizdikleri resimlerle ifade ederken, dosyaya gelen adli tıp raporu suçun işlediğini belgeliyor; ne var ki sanıkların Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliyesine karar veriliyor.

Tüm yaşananlar, mevcut iktidarın söylem ve hedeflerinde ne denli samimiyetsiz olduğunu gözler önüne seriyor.

Biz DEVA Partisi olarak, öncelikle İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptaline yönelik Danıştay’da yürütmenin durdurulması istemli davamızı açtığımızı yineliyor, başta Danıştay olmak üzere ilgili kurumları göreve davet ediyoruz. Deva Partisi iktidarında öncelikle hukuka güven tesis edeceğimizi bir kez daha vurguluyor, iktidarın asıl görevinin vatandaşın hakkını korumak ve gözetmek, hesap sormak ve hesap sorulabilir olmak olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 04/07/2021, Pazar günü yayınlandı, 159 defa görüntülendi
*