“İşçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DİSK Emekli-Sen Çanakkale Şubesi Emekliler Haftası nedeniyle bir basın açıklamasında bulunarak “İşçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe” dedi.

Basın açıklaması şu şekilde; “ ‘Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” diyordu Mustafa Kemal.

Bilindiği üzere her yıl 28 Haziran-4 Temmuz haftası Emekliler Haftası olarak kutlanıyor. Ancak bizler bir sene daha Emekliler Haftası’nı kutlayamıyor; günlerimizi hak gaspları ile mücadele halinde geçiriyoruz. Nitekim bu yılı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi iktidarın bir lütuf gibi sunduğu “zam” vaatlerinin aksine, hem pandemide bizleri evlerimize kapatan hem açlık ve yoksullukla baş başa bırakan hem de “işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe” tavrının benimsendiği aşikâr olan politika ve uygulamalarla geçirdik.

“artı değer üretmiyorsanız yaşamaya hakkınız yok”

Evet, bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası’nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz. Bu ülkede 8 milyon emekli açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermekte; 5 milyon emekli ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramakta, 2 buçuk milyon emekli aylık 763 lirayla geçinmek zorunda bırakılmaktadır.

Ancak bu kara tablonun karşısında dimdik bir şekilde bu Emekliler Haftası’nda da tekrar söylüyoruz:

Biz iktidarla, biz sermayeyle aynı gemide değiliz. Bizler gemileri inşa edenleriz, bizler o gemilerin yüzdüğü sularda cansız bedeni kıyıya vuranlarız, bizler her krizin faturasını ödetmeye çalıştığınız işçileriz, bizler yıllarca emek veren, alın teri döken şimdi ise “artı değer üretmiyorsanız yaşamaya hakkınız yok” denilen emeklileriz.

Özlem Kavuklu

 


Bu haber 03/07/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 194 defa görüntülendi
*