“Ekip olarak takipteyiz”

AK Parti İl Başkanı Makas, kentteki tüm kaçak yapılar için konuştu:

Geçtiğimiz günlerde Assos’ta açılışı yapıldıktan sonra AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili tarafından kaçak olduğu iddia edilen mekan ile ilgili tartışmalar devam ediyor. AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve teşkilat üyeleri tarafından dün gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Bu vahim tablodan dolayı, Çanakkale’miz adına gerçekten çok üzgünüz” dedi.

Öte yandan Başkan Makas’ın, kaçak olması sebebiyle kent gündeminde uzun bir süre yer tutan İntepe TOKİ konutlarının 4 kat izni varken 6 kat inşa edilmesi ve Ayvacık’taki kaçak yapıların tümü ile ilgili sorduğumuz sorulara, “Ekip olarak, teşkilat olarak takip ediyoruz. Yıkım kararları çokça alınıyor. Devletin programı dahilinde yıkım işlemleri yapılıyor” cevabını vermesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde, Assos’ta, Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu’na ait bir işletmenin açılışı yapıldı. Açılış sonrası ise AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yapının kaçak olduğunu belgeleri ile kamuoyuna ilan etti. O günden sonra ise tartışmalar yaşanmaya başladı. Geçtiğimiz gün AK Parti İl Başkanlığı tarafından konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

AK Parti İl Başkanı Naim Makas, basın toplantısında yapmış olduğu açıklamada, “Hepimizin kamuoyundan da bildiğimiz üzere, geçtiğimiz günlerde CHP’li üst düzey yöneticileri; adeta koşarcasına, adeta bir bayram havasında, Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu’nun işlettiği; işletmekle kalmayıp, doğal sit alanında bulunan, kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinin içerisinde bulunan bir alanda 3194 sayılı imar yasasının ve 2981 nolu imar affı yasasının, affettiği kaçak yapının dışına çıkarak, mühürlenmiş yapının, mührünü kırarak tekrardan işletmenin açılışında boy boy fotoğraf verirken gördük.

“Çanakkale’miz adına gerçekten çok üzgünüz”

Yönetilemeyen CHP bir kez daha karşımızda. Ayağına kadar gelen doğalgaz için başvuru yapmaktan bile yüksünenleri, ilçesine doğalgaz gelmesi in meclis kararı almaktan yüksünenleri, bir türlü bitmek bilmeyen metruk yapıları hemşehrilerine reva görenleri, çamur içerisindeki sokağına mıcır atmaya dahi çok görenleri, kaçak yapının açılışında kurdele keserken gördük. Bu vahim tablodan dolayı Çanakkale’miz adına gerçekten çok üzgünüz.

Dün yakından takip ettiğimiz daimi encümen görüşmeleri gerçekleştirildi. Daimi encümenin oy birliği ile aldığı karara imza atan, böylelikle ikinci kez mühürlenmesine ve yıkılmasına vesile olan ve bu kanun tanımazlığa dur diyen CHP’li İl Genel Meclis Üyelerine samimiyetleri ve hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

“CHP’nin arka bahçesi olmaktan ileriye gidemeyenleri nerede?”

Gönül isterdi ki, yandaş medyaya sufleler vermekten geri durmayan, çevre konusunda yandaş medya ile algı yaratmayı marifet bilen üst düzey CHP’li yöneticilerin; Genel Başkan Yardımcıları, Belediye Başkanları aynı hassasiyeti taşımış olsunlar. Bu samimiyetsiz tablo yönetilemeyen CHP’nin bir ürünüdür ve her şey apaçık ortadadır. Peki; çevrecilerin, CHP’nin şakşakçısı olmaktan ileri gidemeyenleri ve Sivil toplum Örgütlerinin, CHP’nin arka bahçesi olmaktan ileriye gidemeyenleri nerede? Kamuoyu bu samimiyetsiz tablo karşısında bu sorunun cevabını aramaktadır” ifadeleri yer aldı.

Tüm kaçak yapılar için hassasiyet gösteriliyor mu?

Başkan Makas’a, açıklamanın sonunda İntepe’de bulunan TOKİ inşaatının izninin 4 kat olmasına karşın 6 kat inşa edilmesini ve Ayvacık bölgesinde bulunan kaçak yapıların akıbetini sorduk. “Tüm kaçak yapılar için hassasiyet gösteriliyor mu?” sorusuna Başkan Makas yanıt verdi.

“Aksaklık görmezlik yok”

Başkan Makas, sorumuza istinaden vermiş olduğu yanıtta, “Ayvacık, özellikle sahil kenarlarının bir kısmı doğal sit alanı. Bu bölgede tespitler yoğun bir şekilde yapılıyor. Ekip olarak, teşkilat olarak takip ediyoruz. Yıkım kararları çokça alınıyor. Devletin programı dahilinde yıkım işlemleri yapılıyor. Bunlarla ilgili bir aksaklık bir görmezlik yok.

“Belediye Başkanı nasıl olur da bu kaçak yapıdan habersiz olur?”

Bu yapıları bilip, bu yapıları ortaya koymamakta sorumsuzluktur diye düşünüyorum. Ayvacık’ta görev yapan, Ayvacık’ın birbirine yakın köylerinin hepsinden haberdar olan bir belediye başkanı nasıl olurda bu kaçak yapıdan habersiz olur? Sizin takdirinize bırakıyorum” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 03/07/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 506 defa görüntülendi
*