“28 yıldır resimlerine bakıp yaralarını tazelediler”

1 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sivas katliamının üzerinden 28 yıl geçti. Katliamın yıl dönümünde ise DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “O kardeşlerim, 28 yıldır için için ağlayıp çocuklarının, eşlerinin duvarda ki asılı resimlerine bakıp yaralarını tazelediler” ifadeleri yer aldı.

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “2 Temmuz katliamının üzerinden 28 yıl geçip gitti.

Yakınlarını yitirenlerin yürekleri yandı. Her 2 Temmuz’da yürüyüşlere gösterilere katıldılar. O kardeşlerim, 28 yıldır için için ağlayıp çocuklarının, eşlerinin duvarda ki asılı resimlerine bakıp yaralarını tazelediler. 28 yıldır katledilen yakınları ve duyarlı her vatandaş mitinglere katılıp işlenen insanlık suçunu hep birlikte protesto ettiler. Giderek katılımlar azaldı, yakınlarının olmasa bile öteki pek çok insanın yaraları kabuk bağlayıp kapandı. Bir önemli noktada artık protesto ve anmalarla bir yere varılamadığı görüldüğü için mitinge katılanların sayısında da düşmeler başladı.

Oysa yaşananlar ne kadar önemli olduğunun gerçekten de ayırdına varabilmiş olsaydı, demokratından devrimcisine, solcusundan komünistine kadar bu yaşanan olaydan çok büyük dersler çıkartılır, dinci gerici karşı devrimci güçlerin yolları açılmaz iktidara tırmanmalarına izin verilmezdi.

Demokrasi güçleri bir araya gelmediklerinden bir kısım insanlarda bile bir şey olmaz düşüncesinde oldukları için o gün Sivas sokaklarında ve caddelerinde çın çın çınlayan ya Allah bismillah Allah’u ekber çekenler bugün iktidar koltuklarına tırmanamazlar, bir kanser hücresi gibi toplumu sarıp hastalandıramazlardı” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 02/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 199 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com