Kabotajın sadece adı kaldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile yabancı ülke gemilerine, Osmanlı Hükümeti tarafından tanınan kapitülasyonlar kaldırılmıştı. Türk karasuları özgürleşmiş ve yerli ekonomi o günden sonra güçlendirilmeye çalışılmıştı. Kabotaj Bayramı’nın 95. Yıldönümü törenle kutlandı ancak yerli işletme sayısının her geçen gün azaldığı, limanların birer birer yabancı sermayeye satıldığı günümüzde, Kabotajın sadece adı kaldı. Çanakkaleliler bayramdan bayrama kabotaj yorumunda bulundular.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Çanakkale’de kutlandı. Sabah saat 9.15’te Cumhuriyet Meydanı’nda tören gerçekleşirken, Liman Başkanlığı’nın çelengi sunuldu. Sonrasında ise GESTAŞ’a ait Alınteri 8 gemisi ile tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Liman Başkanvekili Cüneyt Aydemir, günün anlam ve önemine binaen konuşmada bulundu.

Törene; Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay da katıldı. Deniz şehitleri anısına, Çanakkale Boğazı’na çelenk bırakıldı.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı programı kapsamında Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürlüğüne bağlı römorkörlerin su gösterilerinin izlenmesinin ardından Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay ve beraberindekiler GESTAŞ ve Çanakkale Liman Başkanlığı personelleri ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Törenin ardından Vali Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay ve beraberindeki heyet, yat limanı mevkiinde dalgıçların deniz dibi temizliği etkinliğine katılarak deniz dibinden çıkan atıkları incelediler.

Deniz kirliliği ile mücadele etmek, çevreyi korumak ve doğayla uyum içerisinde yaşamak bir her bireyin asli görevleri arasında olduğunu belirten Vali İlhami Aktaş, deniz dibi temizliği yapan dalgıçlara kolaylıklar diledi.

Türkiye gibi etrafı stratejik denizlerle çevrili bir ülke için ‘Kabotaj’ın ifade ettiği anlam ortadayken, yerli limanların yersiz şekilde özelleştirilmesi, bu vesileyle tekrar gündeme geldi. Ve ortaya çıkan acı tablo ise bir kez daha pek çok şey gibi Kabotajın da sadece adının kaldığını gösterdi…

Tunahan Ünsal


Bu haber 01/07/2021, Perşembe günü yayınlandı, 263 defa görüntülendi
*