“Eceabat baypas ediliyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kilitbahir iskelesi uzun bir süre seferlere kapatılarak derinleştirme çalışması yapılmıştı. Bu çalışmaların ardından iskeleye küçük feribotların yerine pek de alışkın olunmayan büyük arabalı vapurların yanaşması dikkat çekmişti. GESTAŞ’ın daha kısa mesafede ve sürede daha fazla aracı boğazdan geçirmek amacıyla başladığı uygulama, bugünlerde bazı açılardan eleştiri konusu oldu.

İyi Parti Eceabat İlçe Başkanı Cengiz Aylıkçı, gazetemize konuşarak ilçenin problemlerini dile getirdi. Eceabat’ın baypas edildiğini ileri süren Aylıkçı, GESTAŞ’ın Eceabat ve Kilitbahir halkını düşünmediğini, yolların darlığı ve trafik nedeniyle Kilitbahir – Eceabat güzergahını kullanan vatandaşların yaz aylarında evlerine gitmekte zorlandığını belirtti. Başkan Aylıkçı, öte yandan iskelede derinleştirme çalışmalarından kaynaklı çökme meydana geldiğini iddia ederken, şu an desteklerle ayakta duran iskelenin tehlike arz ettiği için yeni ve büyük bir iskele yapılmak istendiğini de kaydetti.

KENDİLERİNCE MAĞDURİYET YARATIYORLAR

İyi Parti İlçe Başkanı Cengiz Aylıkçı: “Kilitbahir İskelesi’nde orta liman dediğimiz yerde, üç haftadır çökme olduğu söyleniyor. O zamandan beri de çift motor (arabalı vapur) oraya çalışıyor. Gidip baktığımızda ufak çatlaklar var ama kendilerince mağduriyet yarattıklarını düşünüyoruz. Limanı yıkıp yeni ve daha düzenli bir yer yapmak için kendilerince mağduriyet yaratarak bunu bahane edeceklerini düşünüyoruz.

Ayrıca Eceabat’ın çevre yolundan girişinde sağa işaret konulmuş. Eceabat’a uğrama geç diyorlar otomobillere… O zaman bütün kamyonları da Kilitbahir’e yollamak lazım. İstikamet orası ise. Yalnızca ticari olarak 10 litre mazot hesabı yapmak için kurulan bir tezgah ama asıl amaç Eceabat’ı baypas etmeye çalışıyorlar.

YOLLAR TEHLİKE ARZ EDİYOR

Gestaş yönetiminin politikaları yanlış. Eceabat esnafı mağdur. Özellikle akşam yediden sonra ilçedeki seferlerin fazlalaştırılması gerekiyor. 10 metrelik yolda araç trafiği zorlaşıyor ve kazalara sebebiyet veriliyor. Tehlikeli boyutlarda kazalara zemin hazırlanıyor. Yol işaretlerinin konumu çok yanlış. E5 otobanın sonu değil Eceabat’ın girişi sonudur. Ticari mantıkla yanlış işaretlemeler var. O zaman bütün kamyonlar da oradan gitsin karşıya…”

ESNAF DA DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Eceabat esnafı adına konuşan Muammer Deniz de gazetemize yaptığı konuşmada ilçenin gözden çıkarıldığını vurgularken GESTAŞ’ın Eceabat – Çanakkale hattında sefer sayılarını düşüreceklerini ve ilçenin esnafı düşünülmeden her yıl daha fazla aracın Kilitbahir hattını yönlendirildiğini kaydetti.

GESTAŞ DA DAHA KISA MESAFE DAHA AZ YOĞUNLUK DERDİNDE

Öte yandan Gestaş’ın da Kilitbahir hattına yönlendirme sebebinin daha kısa mesafede daha fazla araç taşımak ve kısa mesafe olması sebebiyle de yolcuların bu hattı kullanma isteklerinden dolayı Kilitbahir iskelelerini daha verimli kullanma niyetinde olduğu; Çanakkale şehir içi trafiğini ve yaz yoğunluğunu çabuk giderme düşüncesinde olduğu öğrenildi.

Eylem Gözeldere


Bu haber 30/06/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 1464 defa görüntülendi
*