2 yaş sendromu mu? 4 yaş sendromu mu?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sevgili anne babalar insan gelişimini davranışsal yönden değiştiğini ilk fark ettiğiniz 2-4 yaş dönemine hoş geldiniz.

Sendrom adı verilen kriz dönemleri aslında her yaşa bağlı gelişim süreçlerinde var. Çünkü büyüyoruz. Adı sendrom çünkü çocuğunuz emzirme dönemini ortalama olarak bitirdiği 18 ay ile 36 ay arasında anneden bağımsızlaştığı, sosyal gelişiminin hız kazanmaya başladığı,taklit becerilerinin ön plana çıktığı ve dil gelişimi ile kendini ifade ettiği farklı bir döneme girmiş oluyor.

Düşündüğünüz zaman O’nun için de zor bir süreç.

Ufak bir tepe gibi inişli çıkışlı adeta Kendi dahil “Ağlıyorum ama neye ağlıyorum ben de bilmiyorum” dönemi sakin geçmeyecektir. Yerini inatlaşmalar ve dinlememeler de alacaktır. Hazırlıklı olmakta fayda var. Aslında geçişi kolay ve olağan bir dönemdir. Sadece anne ve babalar beşikteki bebeklerinin karşılarına geçip kendini ifade etmeye çalışmasına hazır değillerdir.

Eğer anne ve baba çocuğuna karşı tutumunda net olursa bu süreç kendileri tarafından farklı ama kontrol edilebilirdir; eğer belirsiz tutum sergilerlerse her günü kriz yaşayarak atlatacaklardır.

Unutmayın bu gelişimsel döngünün bir diğer basamağı ergenliktir.

Bu dönemde çocuğunuz;

Olay ve durumların farkındadır ama kontrol etmekte ve muhakeme edemediğinden problem yaşamaya meyillidir. 2 yaş civarı çocuklarda Özerkliğe karşı kuşkuculuk ve utanç olduğundan; çevresini tanımak için çaba sarf eder ve çoğunlukla kendi yapmak ister. Destek almadan yemek yemek, isteğini şeyi yapmak isterler. Sebebi; özerlik duygusu ve benmerkezcilik. Sürekli ben,bana,benim kelimeleri kullanmaları bundandır. İstedikleri şeyler olmadığında ağlamalarının sebebi budur.

Böyle bir durumda anne baba ne yapmalıdır? 

İstekleri belirleme konusunda anne baba çocuğuna kuralları açıklamalı ve muhakkak uygulamalıdır. Ağlama krizine girse dahi asla kuralları çiğnememeniz gerekir. Sabırla bekleyin. Müdahale etmediğinizi gören çocuğunuz bir süre sonra toparlanacak ve yanınıza gelecektir. O’na, yaptığının sizi üzdüğünü beraber kural oluşturduğunuzu ve onun ağlayarak uymadığını açıklayın ve bu sebeple istediği şeyi yapamayacağınızı belirtin. ”Eğer bir daha ki sefere…….. yaparsan” şeklinde cümlelerle değil-Bu yaştaki çocuklar soyut düşünemediği için cümleleriniz uzun ve gelecek odaklı olmasın-tekrar olası durumunda geçmiş durumu hatırlatarak o an kuralı tekrarlayıp etkinliği gerçekleştirin. Dil gelişimi ile birlikte cümle kurmak 2-3 kelimelerle olduğundan kendini anlatamadığını fark eden bu yaştaki çocuklar, dinlenilmediklerinde, anlaşılmadıklarında saldırganlaşırlar.

Böyle bir durumda anne baba ne yapmalıdır?

Durumu çocuğuna anlaşılır kelimelerle net bir şekilde sabırla tekrar tekrar anlatmalıdır. Daha önemlisi çocuğunu dinlemedi. Her durumda net ve tutarlı olmalıdır.

NE YAPMAMALISINIZ?

 

Sadece bu yaşlarda değil her yaştaki çocuk eğitimi için , sürekli kural koyan her şeye yasak diyen anne ve baba olursanız, koyulan aile kurallarının işlevselliği ve sadeliği kalmaz. Çok kurallı bir evdeki çocuğun yaklaşımı” Amaan ne olursa olsun altüstü bir kaç gün dışarıya çıkamam…”şeklinde cümlelere dönüşecektir. Anne baba çocuk iletişimi sağlıklı olmaz. Kendiyle ilgili bilgileri sürekli saklama eğilimi gösterir. Sizin çocuğunuz olsa da size yakın bir ilişki yaşanmaz. Hep mesafe olur.

Unutmayın; 2-4 yaş arası kendini fark ettiği, tuvalet eğitiminin başladığı ve dili kullanmaya başladığı zamanlardır. Diğer yandan sizinle ilk iletişime geçtiği oyun zamanlarıdır.

Sevgiyle kalın.

 


Bu haber 30/06/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 428 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com