ÇOMÜ Konservatuvarı yeni öğrencilerini arıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuvarına özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacak.

Konservatuvar Yarı Zamanlı Sertifika Programı Eğitiminden sorumlu Öğretim Görevlisi Ayşegül Göklen ÇOMÜ Devlet Konservatuvarının, yarı zamanlı programına 2021-2022 akademik yılında orta bir (5.sınıf) devresine 12, orta iki (6.sınıf) devresine 12 öğrenci alınacağını belirtti.

Göklen; Batı müziği çalgıları yanında bağlama gibi Türk müziği çalgılarının da eğitiminin verileceği programda esas amacın geleceğin sanatçılarını erken yaşta eğitmek olduğunu belirtti.

ÇOMÜ tarafından özel yetenek sınavları hakkında verilen bilgi şu şekilde; “Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümüne ön kayıtlar, 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında, hafta içi mesai saatleri içinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında yapılacaktır. Özel yetenek sınavları 20-22 Eylül 2021 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında gerçekleştirilecektir. Kontenjan ise 24 olarak belirlenmiştir.

Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

Sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler ve Özel Yetenek Sınav kılavuzu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı internet sitesinde ilan edilmiştir.”

2009 yılında kurulan ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle ilk öğrencilerini alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı (ÇOMÜDK), 31 Ağustos- 03 Eylül 2021 tarihleri arasında özel yetenek sınavlarını gerçekleştirecek. Yeni kurulan bir konservatuar olmasına karşın kısa zamanda düzenlenen konserler ve bilimsel etkinliklerle adından söz ettiren ÇOMÜDK yönetimi, önümüzdeki yıl da yüz elliden fazla etkinlik yapmayı planlıyor.

“Lisans programına 20 öğrenci alınacak”

Müzik Bölümü Çalgı Anasanat Dalı lisans programına 20 öğrencinin alınacağı yetenek sınavında öğrenciler, müzikal algı ve çalgı performansı gibi iki alt başlıktan oluşan tek aşamalı değerlendirmeye alınacak. 2021 YKS sınavından en az 150 TYT puanı alınarak girmeye hak kazanılan sınava engelli adaylar da en az 100 TYT puanı ile girebilecek.

İki profesör, iki doçent, iki doktor öğretim üyesi, dört öğretim görevlisi ve iki öğretim elemanı bulunan ve bilimsel- sanatsal anlamda alanının güçlü isimlerini bulunduran ÇOMÜDK, bu yıl keman, viyola, viyolonsel, piyano, flüt, klarnet, trompet, trombon, korno ve tuba çalgılarından öğrenci alacak.

Coğrafi, tarihi ve turistik dokusuyla cazibe merkezi olmaya aday Çanakkale iline bilimsel ve sanatsal etkinlikleri ile katkı sunmaya çalışan ÇOMÜDK, aynı zamanda bölgede kurulması planlanan kültür sanat kurumlarının da alt yapısını oluşturmayı hedefliyor.

Haber Merkezi


Bu haber 29/06/2021, Salı günü yayınlandı, 475 defa görüntülendi
*