Yeni bir dönemin başlangıcı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu, Cumartesi ve Pazar günleri 35. Genel Kurulu’na gitti. Yıllar sonra çok adaylı bir seçim gerçekleşirken, Çanakkale tarihinde bir ilk yaşandı ve iki başkan adayı aynı oyu aldı. 189-189 oylar eşit kalırken, seçimin sonucunu yönetmelik gereği kıdem belirledi. Çanakkale Barosu Başkanı seçilen Av. Soner Aydın, “Kaybeden yok. Baromuz kazansın derken”, seçimin kaybedeni Av. Hande Keskin Toprak ise, “Bu sonuç da onurdur” değerlendirmesinde bulundu. Çanakkale Barosu’nda Av. Bülent Şarlan sonrası yeni bir dönem başlıyor.

Çanakkale Barosu’nda seçim maratonu hafta sonu kıran kıran geçti. Av. Soner Aydın, Av. Hande Keskin Toprak ve Av. İbrahim Cem Erbil’in yarıştığı seçimde, 4 sandık kuruldu. Meslek odası olan Baro seçiminde gözlenen bir başka olgu ise Sağ siyasi oyların bir adayda toplandığı gözlendi. Karşı görüşün oyları ise her zaman olduğu gibi yine ego ve çıkar odaklı bölünmüş gözüktü.

Baro seçimlerinde ilk defa 4 sandık kurulurken, seçmenin iradesi kıdem sırasına göre öngörüldü. 1.Sandıkta kıdemli avukatlar oy kullanırken, 4.sandıkta ise genç avukatlar oy kullandılar. Her sandıkta, Av. Soner Aydın ve Av. Hande Keskin Toprak baş başa giderken, seçim sonuçlarında Çanakkale tarihinde bir ilk yaşandı. 189-189 oylar eşit bir şekilde dağılırken, başkanı Avukatlık Yönetmeliği belirledi. Seçimin kaybedeni Av. İbrahim Cem Erbil’in oyu ise 102’de kaldı.

Yönetmeliğin 56. Maddesinde yer alan eşitlik halinde baro başkanını kıdem belirler maddesi uyarınca, Çanakkale Barosu’nun yeni başkanı Av. Soner Aydın oldu.

Seçim döneminde blok liste halinde çalışmalar yürütülürken, seçim sonuçlarına bakıldığında, blok listelerin delindiği gözlendi. Baro Yönetim Kurulu üyelerinden 2 üye Av. Erbil’in, 4 üye Av. Aydın’ın ve 4 üye ise Av. Toprak’ın listesinden seçildi.

Yönetim Kurulu Üyeleri, Av. Erhan Kızık, Av. Pelin Turhan Erkan, Av. Sinan Koşik, Av. Eyüp Algül, Av. Selahattin Mutlu, Av. Soner Tunalı, Av. Ayşe Karakaya Şişek, Av. Şebnem Çıtak, Av. Aybüke Cebeci Bayat ve Av. Enes Çetin oldu.

Özellikle kıdemli avukatların yakından takip ettikleri Türkiye Barolar Birliği Delegelerinde ise Av. Bülent Şarlan’ın açık ara en çok oyu alan aday olduğu görüldü.

Çanakkale Barosu’nun TTB’deki delegeleri 375 oy alan Av. Bülent Şarlan, 182 oy alan Av. Şerefnur Çakır Demirtaş ve 165 oy alan Av. Adnan Güler oldu.

“Demokrasinin sonuçlarına saygılıyız”

Av. Hande Keskin Toprak, “Seçimin heyecanlı geçeceğini hepimiz tahmin ediyorduk. Açıkçası hepimiz için bu bir sürpriz oldu. Demokrasiye inanıyoruz. Demokrasinin sonuçlarına saygılıyız. Ben meslektaşım Soner Aydın’ı tebrik ediyorum.

“Bu sonuç da onurdur”

Baromuz için, mesleğimiz için, bizler için hayırlı olsun. Benim için onurdur. Bu sonuç da onurdur. Destekleyen herkese tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Hayırlı olsun inşallah” açıklamasında bulundu.

“Bize yakışır bir adaylık yarışı oldu”

Seçim sonuçlarına göre kıdeme bakıldığında Baro Başkanı seçilen Av. Soner Aydın ise, “Oylar yeniden sayıldı. Sonuç değişmedi. Eşitlik durumu var. Yönetmeliğin maddesini kontrol ettik. Kıdem sayesinde başkanlık görevi bana verildi. Bu süreçte hem Hande hanım ile hem de Cem Erbil kardeşim ile keyifli, son derece centilmence, bize yakışır bir adaylık yarışı oldu. Sonuçta 189-189 Hande hanım ile oyumuz eşit çıktı. Ben kendisini gerçekten tebrik ediyorum. Çok zarif bir hanımefendi. Ona da yakışırdı başkanlık ama mevzuat böyle. Ben bana teveccüh gösteren, göstermeyen tüm meslektaşlara teşekkür ederim.

“Kaybeden yok”

Kaybeden yok. Baromuz kazansın, meslektaşlarımız kazansın isteriz. Hukukun üstünlüğü kazansın isteriz. Sonuçlar böyle tecelli etti. Çanakkale’miz için, Baromuz için, Türkiye’miz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 698 defa görüntülendi
*