Yaya yolundan fırlayan motosikletler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale trafiğinde sürekli devam eden bir motosiklet kaosu var. Motosikletler trafikte hem yayaları, hem kendi canlarını, hem otomobil sürücülerini tehdit eder durumda…

Özellikle motosikletlerin geçişinin yasak olduğu Sarıçay üzerinde yer alan Halk Köprüsü öyle bir halde ki yaya olarak yaya köprüsünü kullanmak istemiyor insan. Bir de Pazar alanında pazar varsa; köprüden geçmek, ciddi zaman alan bir aktiviteye dönüşüyor. Köprünün ağzında biriken satıcılar, köprüyü kullanan bisikletliler ve pazar arabalarıyla alışverişten dönen insanlar yeterince kalabalık oluştururken bir de motosikletlerin köprüyü kullanması, yürüyüş yolunu tam bir kaos alanına çeviriyor. Üstelik bu motosikletler köprüyü, girişte yer alan motosiklet girmesinin yasak olduğunu belirten levhaya rağmen kullanıyorlar. En trajikomik olay ise motosikletlilerin kullanmasının yasak olduğu köprüden yürürken bir motosikletin arkanızdan korna çalarak solunuzdan geçmesi.

İkinci ve en sık karşılaşılan problem ise trafikte araç kullanırken iki şerit arasından ilerleyen motosikletler.  Araçlar durduğunda boşluğu kullanarak ışığa kadar ilerlemeyi bir nebze anlayabilirim ama hareket halindeyken bunu yapmak kendi canını hiçe saymak oluyor. Hızlı yol alabilmek adına araçlar hareket halindeyken iki şerit arasında ilerliyorlar ve küçük bir araç olduğu için çoğunlukla kör noktada kalıyorlar. Bir sürücünün şerit arasında ilerleyen bir motosiklete sollamaya çıktığı anda çarpması çok olası bir hal alıyor.

Son olarak ortası refüj ile ayrılmış yolda otomobil ile ilerlerken ve arkanda seyreden araç varken yaya için ayrılmış bölümden, arabanın önüne bir motosikletin ön tekerinin çıkıvermesi. Yaya olmadığı için trafikteki aracın ona yol verme zorunluluğu yok. Üstelik arkada seyreden bir trafik var ve yaya yolunda sürücü yayaya odaklı kontrol sağlıyor. Başka bir aracın tekerinin arabanın önüne çıkıvermesi panikleyip direksiyon kırmasına ve belki de diğer taraftan karşıya geçmeye çalışan bir yayaya çarpmasına sebep olabilir.

Neticede motosiklet kullananların, otomobillerin onları trafikte görmezden geldiği konusundaki serzenişlerine sonuna kadar destek vermekle birlikte motosiklet kullanıcılarının da biraz daha kurallara uygun davranması gerektiğini düşünüyorum.

 


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 102 defa görüntülendi
*