Temiz Enerji Gökçeada’yı Saracak

Avrupa Birliği Ufuk2020 programı kapsamında karbon salınımını azaltmak ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak adına  Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından temiz enerjinin Gökçeada’yı da saracağı sloganıyla yola çıkan “Gökçeada Enerjin Yeter” projesi hayata geçirildi.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in ev sahipliğinde cuma günü Gökçeada’da düzenlenen programda, proje ortağı Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın ve UEDAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Ergüneş’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Ev sahibi Başkan Ünal Çetin’in konuşmalarıyla başlayan tören, konuşmaların ardından UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı’nın proje hakkında bilgilendirme yapması ile sona erdi.

BAŞKAN ÇETİN: HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Başkan Çetin, “İnşallah Gökçeada enerjisi ile kendi kendine yetebilen bir ada haline gelir. Bu tür projeleri çok daha fazlasıyla hayata geçirebilmek adına biz de yere yönetim olarak her türlü destek vermeye hazırız. Hayırlı olsun diyoruz” ifadelerine yer verdi.

ERGÜNEŞ: TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR PROJE

Ergüneş ise “Yenilenebilir kaynakların değerlendirilmesi noktasında tüm dünyaya örnek olacak bir projeyi paydaşlarımızla birlikte hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. AB destekli projemizin ana amacı karbon salınımının azaltılması, yenilenebilir enerji entegrasyonunun kolaylaştırılması, akıllı ve yeşil enerjiye geçişinin hızlandırılmasıdır. Gökçeada Enerjin Yeter projesiyle Gökçeada’ya enerji depolama tesisi kuruyoruz.  Adada mevcutta çalışır durumda olan yenilenebilir enerji santralleri ve jeneratörler kurulacak Virtual Power Plant (Sanal Güç Santrali-VPP) sistemine entegre edilecek. Böylelikle adaların enerjisi yenilenebilir enerjiden sağlanmaya çalışılacak. Ayrıca projedeki testler kapsamında bir trafo bölgesinde tüm tüketicilere akıllı sayaç uygulaması yapılacak. Bu kapsamda kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını takip etme şansımız olacak” diye konuştu.

19 ORTAKLI PROJE

Aralarında İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerden toplamda 19 ortağın yer aldığı projede UEDAŞ’ın paydaşları arasında Bozcaada Belediyesi, Troya Çevre Derneği ve Inavitas firması yer alıyor. Toplam 7,2 milyon avroluk projenin yüzde 70’i Avrupa Birliği tarafından hibe edilecek. Fransa’dan Marsilya Üniversitesi’nin koordine ettiği projenin 42 ayda tamamlanması bekleniyor.

ÖRNEK PROJE OLACAK

Proje ile ilgili konuşan UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, “Gökçeada Enerjin Yeter projesi kapsamında 2 megavat gücünde enerji elde edilecek. Projeden toplamda 7 bin 260 abone faydalanacak. 42 ay boyunca Gökçeada’da denenecek sisteme benzer çalışmalar, Türkiye’deki diğer adalar ile Danimarka, İtalya ve İspanya’daki adalarda da yapılacak. Bu çalışmalar sonrasında geliştirilecek modelin yaygınlaştırılması için daha büyük projeler ve sistemler hayata geçirilecek” diye konuştu.

Açılışın ardından projenin paydaşları UEDAŞ, Bozcaada Belediyesi, Troya Çevre Derneği ve Inavitas firması’nın katılımlarıyla imza töreni gerçekleştirildi.

İNSANLIK TARİHİNİN EN YÜKSEK BÜTÇELİ HİDE PROGRAMI

Avrupa Birliği’nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu Horizon2020 Hibe Programı, insanlık tarihinin en yüksek bütçeli araştırma hibe programı olarak konumlandığı bilgisi paylaşıldı. Avrupa’nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik etmek, AB ülkeleri, AB aday ülkeleri ve AB’nin işbirliği yaptığı ülkelerle AB politikalarına ilişkin farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütülüyor.

Eylem Gözeldere


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 266 defa görüntülendi
*