Nasıl normalleşeceğimiz belli oldu

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İçişleri Bakanlığı tarafından, 1 Temmuz’dan sonra başlayacak olan normalleşme ile ilgili genelge yayınlandı. Genelgede, en çok merak edilen konularda yanıt bulmuş oldu. Türkiye’de 1 Temmuz sonrası yeni bir döneme geçiş yapılacak.

Türkiye 1 Temmuz sonrası, koronavirüs ile mücadelede farklı bir boyuta geçecek. 1 Temmuz’da kısıtlamalar ortadan kalkacak olurken, ortaya çıkan soru işaretleri ise İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile giderilmiş oldu.

Sinemalar açılacak”

Genelgede, “Kovid -19 tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak.

Tüm iş yerleri ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecekler.

İşletmelerde kişi kısıtlaması kalkacak”

Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

Konaklama tesislerindeki sınırlandırmalar kalkacak”

Kovid-19’la mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere son verilecek.

Düğünler için kısıtlamalar kalkacak”

Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Kovid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek.

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere, belirlenen esaslara uyulması kaydıyla izin verilecek.

Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar sona erecek.

Park, bahçe, kamp, piknik/mesire alanı gibi yerlerde Kovid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar kaldırılacak.

Faaliyet konusu “nargile salonu/kafesi olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara devam edecek, konaklama tesisleri dahil hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılmayacak.

Bangladeş, Brezilya, güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan Türkiye’ye giriş yapanlar ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantinaya son verilecek.

Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelen ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina süresi 10 güne düşürülecek” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 207 defa görüntülendi
*