Kaçak Yapı Yarışı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz sene, İntepe’ye TOKİ tarafından yapılan konutların 4 kat imar izinleri olmasına rağmen 6 katlı olarak inşa edildikleri ortaya çıkmıştı. TOKİ’nin kat artışı talebi ise İl Genel Meclisi’nde yapılan oylama ile reddedilmişti. Şimdilerde ise Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu’nun, Assos’ta açtığı işletmenin kaçak olduğu iddia edildi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Assos’ta yapılan yapının kaçak olduğunu belirtti ve  “Yapı kayıt belgesindeki bina yakılıp kaçak bina yapılmış” dedi.   Akıllara gelen soru, “Çanakkale’nin dört bir yanında kaçak yapılaşmalar devam ediyor mu?” oldu.

Çanakkale’nin dört bir yanında denize sıfır, ağaçlık alanlara, birbirinden farklı bölgelere yapılan kaçak yapılar hakkında çalışmalar ve iddialar ortaya konmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz sene İntepe’ye TOKİ tarafından inşa edilen konutların 4 kat imar izinleri olduğu ancak konutların 6 katlı yapıldıkları belirtilmişti. O dönem, TOKİ’nin kat artışı talebi ise İl Genel Meclisi’nde yapılan oylama ile reddedilmişti.

Şimdilerde ise Assos’ta bir kaçak yapı iddiası gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Assos’ta siyasilerinde katıldıkları ve açılışının geçtiğimiz günlerde yapıldığı işletmenin kaçak olduğunu belirtti.

Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu’nun, Assos’ta açtığı işletme ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Yer sit alanı. Kıyı kenar (50 metre) çizgisi ihlal edilmiş. Yapı kayıt belgesindeki bina yakılıp kaçak bina yapılmış. İnşaat mühürlenmiş ama mühür kırılmış” ifadelerini kullandı.

Sorsan hepsi çevreci ifadesini kullanan Turan ayrıca yapı ile ilgili Durdurma Tutanağını kamuoyu ile paylaştı. Tutanakta ise “Kanuna göre durdurma tebligatı yapılmış sayılan bu yapının 1 ay içinde ruhsatının alınması, ruhsata uygun hale getirilmesi, alınamıyor ise yıkılması, yıktırılmadığı takdirde yıkım kararı alınarak Valiliğimizce yıkım işleminin yapılacağının bilinmesi hususunda iş bu tutanak tarafımızdan 4 nüsha olarak tanzim ve imza edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Geçtiğimiz sene TOKİ tarafından konutlara kat çıkma olayı Çanakkale’de gündeme gelmişti. Assos bölgesindeki kaçak yapılar hakkında işlem yapılıp, yıkımlara başlanmıştı. Şimdi ise Assos’taki bu yapı gündeme geldi. Çanakkaleliler sordu: “Çanakkale’de daha kaç tane kaçak yapı var?”

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 516 defa görüntülendi
*