Gökçeada’ya yenilenebilir enerji

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Gökçeada’ya yenilebilir enerji santrali kurulacağı belirtildi.

ÇTSO tarafından konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Gökçeada’daki 2 megavat kapasiteli yenilenebilir enerji santrali, kurulacak sanal güç santrali sistemine entegre edilecek ve temiz kaynaklardan elektrik arzına imkan tanıyacak.

Avrupa Birliği Ufuk2020 programı kapsamında hayata geçirilecek olan “Gökçeada Enerjin Yeter” sanal güç santrali projesiyle, adanın elektrik ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak ve karbon ayak izini sıfırlanacak.

Adadaki 1,8 megavatı rüzgar ve 0,2 megavatı güneş olmak üzere aktif durumdaki 2 megavat kapasiteli yenilenebilir enerji santrali, kurulacak sanal güç santrali sistemine entegre edilecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan üretimi depolamak için ayrıca 100 kilovatlık bir depolama tesisi de kurulacak. Söz konusu tesis Türkiye’nin ilk enerji depolama tesisi olacak.

Projeden toplamda 7 bin 260 abonenin faydalanacak ve 42 ay boyunca Gökçeada’da denenecek sisteme benzer çalışmalar, Türkiye’deki diğer adalar ile Danimarka, İtalya ve İspanya’daki adalarda da yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 28/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 197 defa görüntülendi
*