Kadınlar Danıştay’a ek dilekçe verdi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu Perşembe günü saat 11:00’de, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürütmesini derhal durdurması ve hukuken yok hükmündeki Cumhurbaşkanı kararlarını iptali etmesi için Danıştay 10. Dairesi’ne ek dilekçe vermek ve konu hakkında basın açıklaması yapmak için Ankara’da Danıştay binasının önündeydi.

Ancak dilekçe vermeleri çok da kolay olmadı. EŞİK platformu tarafından basın ile paylaşılan süreç şu şekilde aktarıldı; “Sabah saatlerinden itibaren, Danıştay binasının önünde buluşmamız polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Araçla gelen kadınların araçları polis tarafından durduruldu, sadece yaya geçişlerine izin verildi. Farklı yerlerden gelenlere, “Sizin bir araya gelmenize izin vermeyeceğiz”, “Basın açıklamasına izin vermiyoruz”, “Sadece dilekçe verecekler tek tek girebilir” vs. denilerek buluşmamız engellenmeye çalışıldı. Etrafımız polislerce çevrildi. Danıştay binasına yaklaştırılmadık. Danıştay önündeki kaldırımdan yürümemize hatta gölgede durmamıza dahi izin verilmedi. Polis tarafından akan trafik durduruldu, karşı kaldırıma geçmeye zorlandık. “Anayasal haklarımızı kullanmak istiyoruz” dediğimizde “Anayasa’dan başka kanunlar da var” yanıtını aldık.

Toplanma ve ifade özgürlüğümüz ihlal edildi. Bir yüksek mahkeme olan Danıştay’a dilekçe vermemiz ve bir kamu binasına girmemiz engellenmeye çalışıldı. Tüm bunlara rağmen, iki farklı yerde toplanabildik ve görüşlerimizi basınla paylaştık. Ayrıca, iki farklı kadın örgütü adına yürütmenin derhal durdurulması gerektiğine dair ek dilekçe verdik.

“İstanbul Sözleşmesi tüm Türkiye’nin meselesidir”

İstanbul Sözleşmesi, kadınların ve LGBTİ+’ların can güvenliği ve şiddetsiz bir hayat hakkı için kritik önemde bir hukuki belgedir. Danıştay, 1 Temmuz’dan önce yürütmeyi durdurma kararı vermediği takdirde, sonrasında vereceği kararın bir anlamı olmayacaktır. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin hukuk dışı karardan derhal vazgeçilmelidir. İstanbul Sözleşmesi yalnızca kadınların değil, tüm Türkiye’nin meselesidir.”

Ş. Ezgi Tuncel

 

 


Bu haber 26/06/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 569 defa görüntülendi
*