Çanakkaleli kadınların sesi mecliste duyulacak

İstanbul Sözleşmesi İnsiyatifi tarafından, İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe girmesi için toplanan imzalar, bugün CHP İl Başkanlığı’na teslim edildi. Av. İnci İncesağır tarafından toplanan imzalar, CHP İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Metin Ümit Ural ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’a takdim edildi.

İstanbul Sözleşmesi İnsiyatifi tarafından, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi ve uygulanması için toplanan imzalarda sayı bin 190’ı buldu. Bin 190 vatandaşın imzasının yer aldığı dosya, bugün CHP İl Başkanlığı’na teslim edildi.

Bugün, saat 12.00’de CHP İl Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve İstanbul Sözleşmesi İnsiyatifi üyeleri katıldı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Hepimiz bu anlamda kadınlarımızın sonuna kadar yanındayız. Destekçisiyiz. Elimizden ne geliyorsa bütün gövdemizle sizlerin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Bugün burada sizlerle beraber olmaktan çok mutlu olduğumu ifade ediyorum. Bana teslim edilen imzaları, Pazartesi günü mecliste gereken yerlere ileteceğimden emin olabilirsiniz. Bu şekilde bir eylemin devam ettirilmesi çok önemlidir. Zannedersem Türkiye genelinde 1 milyon imzaya yaklaşılıyor. Yanınızdayız” dedi.

Av. İnci İncesağır, “Biz Çanakkaleli kadınlar olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin tek taraflı feshedildiğini öğrendiğimizde öfke yaşadık. Bir imza kampanyası başlatmak istedik. Akın akın imza vermeye gelenler oldu. Toplum İstanbul Sözleşmesi’nden hoşnut değil algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Kısıtlı bir kampanya ile binlere yaklaşan bir imza topladık” açıklamasında bulundu.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile temel haklara ilişkin bu şekilde keyfi müdahale yolunun açılması, hem kadınların yaşam hakkında hem de laik ve demokratik devlet ilkelerine açıkça cephe alma anlamına gelecektir. İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için kadınlar ve LGBTİ+’lar hayatını kaybediyor. Eziyet edilerek öldürülüyor. Kadın cinayetlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor.

Türkiye bu sözleşmeye tekrar taraf olmalıdır. Etkin bir şekilde gerekleri uygulanmalıdır” dedi.

Özlem Kavuklu


Bu haber 26/06/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 843 defa görüntülendi
*