“Yoksulluk giderek artıyor”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birleşik Kamu İş tarafından, açlık-yoksulluk sınırı ile ilgili çalışma gerçekleştirildi. Gerçekleştiren çalışmada, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Haziran’da bir önceki aya göre 4 lira azalarak 3 bin 468 TL olduğu ifade edildi. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Birleşik Kamu İş tarafından, açlık-yoksulluk sınırı ile ilgili çalışma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çalışma ile ilgili Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, basın açıklamasında bulundu.

Gel yapmış olduğu açıklamada, “Kontrol edilemeyen enflasyon, dar ve sabit gelirlilerin yoksulluğunu giderek arttırıyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Haziran’da 3 bin 468 lira olurken, gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 848 liraya yoksulluk sınırı da 11 bin 925 liraya çıktı.

Açlık sınırı haziranda bir önceki aya göre 4 lira azalırken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 93 lira ve yoksulluk sınırı da 62 lira arttı. Bu yılın ilk yarısında ise açlık sınırı 322 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 443 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da ocak-haziran döneminde toplam 738 liralık artışla 11 bin 925 lira oldu.

Açlık sınırı 3 bin 468 lira

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para Haziran’da 3 bin 468 lira olarak hesaplandı.

Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama haziranda bir önceki aya göre 8 lira artarken, yılın ilk yarısında 163 lira ve geçen yılın haziran ayına göre ise 166 lira artarak 827 lira oldu. Meyve harcaması için ayrılması gereken para Haziran’da 20 lira azalırken, bu yılın ilk altı aylık döneminde 89 lira arttı, son bir yılda ise 57 lira artarak 371 lira olurken, dört kişinin yapması gereken sebze harcamasının parasal tutarı da Haziran’da 20 lira ucuzlayarak 265 liraya geriledi. Sebze harcamalarında yılın ilk altı aylık dönemde 88 liralık azalış son bir yıllık dönemde de 72 liralık artış oldu.

Yoksulluk sınırı

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise haziranda 11 bin 925 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk altı aylık döneminde 738 liralık artış yaşandı. Yıllık artış ise 1.581 lira oldu” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/06/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 193 defa görüntülendi
*