En ağır bedeli ödediler

Türkiye’nin dört bir yanında, pandemi sürecinde müzisyenler zor günler geçirdiler. Tüm işleri kesilen müzisyenler, koronavirüs sürecinde bir buçuk yıldır geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Gökçeada’da, baba oğul müzisyenlik ve halk oyunları usta öğreticiliği yaparak geçimini sağlayan Ahmet Sürül, gazetemize açıklamalarda bulundu. Sürül, Kaymakamlıktan aldığımız destekle ayakta kalabiliyoruz derken, sıkıntılarımız bitmiyor dedi. Müzisyenler pandemi sürecinde ağır bedeller ödemeye devam ediyorlar ve seslerini duyurmak istiyorlar.

Koronavirüs süreci, 2020 Mart ayında başlarken, çileli süreç halen daha devam ediyor. Pandemi sürecinde en ağır bedeli ödeyenler arasında bulunan müzisyenler, artık sanata veda edecek raddeye geldiler. Müzisyenlerin tüm iş kolları kapanırken, bir buçuk yıldır para kazanamayan müzisyenler, geçimlerini sağlamak için farklı işler yapmaya başladılar.

Gökçeada’da yaşayan halk oyunları usta öğreticisi ve müzisyen Ahmet Sürül’de pandemi sürecinde, ağır bedel ödeyen isimlerin başında geldi. Sürül’ün 2020 Mart ayından beri tüm işleri bozuldu. Kaymakamlıktan aldığı destekle ve kalorifercilik yaparak geçimini sağlamaya çalışan Sürül, yaşadığı zorlu süreci gazetemize özetledi.

“Sıkıntılarımız bitmiyor”

Gökçeada’da yaşayan, Halk Oyunlar Usta Öğreticisi ve müzisyen Ahmet Sürül, pandemi sürecinde yaşanan zorlukları gazetemiz ile paylaştı. Sürül, gazetemize yapmış olduğu açıklamada, “Yarım saat, bir saat çalarak ayakta kalmamız mümkün değil. İşlerimiz çok bozuk. Koronavirüs başladığı günden bu yana bizim sıkıntılarımız bitmiyor.

“Bir buçuk senedir görev alamıyorum”

Ben Halk Oyunları usta öğreticisiyim. Bir buçuk senedir görev alamıyorum. Müzisyenlik yaparak da para kazanamıyoruz. Kalorifercilik yaparak hayatta kalabildim. Kaymakamlıktan destek alarak geçimimizi sağladık. Müzisyenlikte iş yaptığımız saat aralığı 22.00’den 24.00’e kadar olan vakittir.

Halk Eğitim Müdürlerinin de ellerini taşın altına koyması gerekir. Halk eğitimlerde görev alan usta öğreticiler, aylardır görev alamıyorlar. Antrenörler aylardır çalışmıyorlar” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/06/2021, Salı günü yayınlandı, 571 defa görüntülendi
*