Trüf eğitimi ilgi gördü

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığınca geçtiğimiz gün Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Trüf avcılığı ve yetiştiriciliği eğitimi düzenlendi.

Toplantıya Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çanakkale Orman Bölge Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Orman Mühendisleri, Trüf toplayıcıları, Üreticileri ve Mantar avcıları katıldılar.

Eğitiminde konuşmalarını yapan Bölge Müdürü ve Daire Başkanı; Trüf Mantarının dünyada ve Ülkemizde her geçen yıl değerini ve pazarını artırdığını, Orman Genel Müdürlüğümüzde, ormanlarımızdaki doğal zenginlikleri tespit ederek kamuoyu farkındalığını artırmak, kırsalda yaşayan insanlarımıza yeni bir ekonomik kazanç kapısı açmak ve bu zenginliği ülke ekonomisine kazandırmak gayesi ile bu eğitimi düzenledi, katılımlarınız için hepinize teşekkür ederiz. dediler

Konuşmaların ardından, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Zafer Filiz sunumunda Trüf avcılığı ve yetiştiriciliği konularında uygulamaya yönelik bilgiler verdiler. Özellikle tam olgunlaşmadan, mevsiminde toplanmayan trüf mantarlarının yeterli aromatik özelliği henüz kazanmadığından, ekonomik kayıplara sebep olunduğunu, ayrıca mikorizal yapıya ve doğaya çok zarar verildiğini vurguladı.

Eğitimin ikinci bölümünde arazide Trüf bulma çalışması için Ziyafettin Arslan ve Köpeği Artur eşliğinde, katılımcılara Trüf Avcılığında arama öncesi ve sonrası yetişme ortamının bozulmaması için dikkat edilecek hususlarda uygulamalı gösterilerek, eğitim sonuçlandırıldı.

Haber Merkezi


Bu haber 19/06/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 219 defa görüntülendi
*