“Denize Sözümüz Barış Olacak”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bugün, İzmir’in Konak ilçesinde bulunan HDP İzmir İl Başkanlığı binasına sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlenmesiyle öldürülen Deniz Poyraz için HDP Çanakkale İl Yönetimi ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları Cumhuriyet Meydanı’nda saat 17.30’da bir basın açıklamasında bulundu.

HDP Çanakkale İl Yönetimi’nin basın açıklaması şu şekilde; “Aylardır partimizin; iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza faşist saldırı gerçekleştirildi. İl binamızı basıp çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren katil Onur Gencer’e uzun süre müdahale edilmediği için Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi. İzmir İl Binamız yaklaşık bir buçuk yıldır kuşatma altında. Bu şahıs 10.30’da göstere göstere elinde silahla binamıza girebiliyor ama bunu oradaki yüzlerce polis görmezden geliyor ya da yol veriyor. Bunların hiçbirinin peşini bırakmayacağız.

Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır.

Aylardır iktidarın kaostan beslendiğini söylüyoruz ve bu iktidar HDP’yi susturmak için her yolu kullanıyor. Yargı ve siyaset yoluyla bizimle baş edemeyenler şimdi ise devreye silahlı katillerini sokuyorlar.

Yarattıkları karanlık döngüden kurtulamayacağını anlayan iktidar, her fırsatta kaos planlarını devreye sokuyor. AKP Genel Başkanı bir süre önce ‘Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler olacak’ demişti. Bu sözünüzü açıklamak zorundasınız! İktidar bu saldırıların sorumlusudur! Düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, çatışma ortamını tahrik eden iktidar Deniz’in cinayetinin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin de sorumlusudur.

“Bir kaos planı, bir iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur”

Yapılan saldırının tek hedefinin ve asıl hedefinin HDP olmadığını herkesin daha açık görmesi ve dile getirmesi gerekiyor. Bir kaos planı, bir iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur.

Demokratik siyaset alanında her türlü meşru mücadele yolunu kullanacağız, her alanda bu oyunları boşa çıkarmak için karşınızda dimdik ayaktayız. Ne cinayetler bizi durdurabilir ne kumpas davaları ne de tehditler!

Buradan açık çağrıda bulunuyoruz. Demokrasiden, barıştan ve adaletten yana olan herkes şimdi HDP etrafında kenetlenmelidir, HDP etrafında kenetlenmek demokratik siyaseti savunmaktır, kirli ve kanlı kaos planları peşinde koşanlara ‘dur’ demektir. Deniz Poyraz’ın katledilmesi bize hepimize yöneltilmiş alçakça bir saldırıdır. Aylardır İstanbul Sözleşmesi Yaşatır diyen kadınları yerlerde sürükleyenler, işkenceyle, ters kelepçeyle gözaltına alanlar Denizin katilini sarılarak koruyor. Tarih bunu yazsın bugün 88 kadın katledildi pankartının arkasında bir kadın daha katledildi. Tek bir katil yok! Katiller azmettirici ve koruyucu AKP-MHP iktidarı ve tetikçileridir!

Deniz’in adını yaşatacağımıza, o onurlu ve güzel mücadelesini sürdüreceğimize söz veriyoruz. İçinde bir çiçek gibi suladığın barışı da mutlaka getireceğiz, mutlaka getireceğiz, mutlaka getireceğiz.

Denize Sözümüz Barış Olacak”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 18/06/2021, Cuma günü yayınlandı, 385 defa görüntülendi
*