Analizsiz atılan gübre daha fazla masraf demek

Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ toprak analizinin faydalarının altını çizerek şu an Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Toprak Analiz Laboratuvarının işlevi hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Karadağ;  “Topraklarımızı analiz yaptırmadan fazla atılan her gram gübre daha fazla para harcamak anlamına gelir.” dedi.

Hem toprak analizinin önemi hem de Çanakkale’deki işleyiş şu bizzat Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ tarafından şekilde ifade edildi; “Toprak analizi, toprakta bulunan makro ve mikro bitki besin elementlerinin miktarının belirlenmesi ve bu besin elementlerinin bitki için yarayışlı olan kısmının bilinmesi için yapılmakta olup; yapılan analiz sonucuna göre, yetiştirilecek olan bitkiler için; hangi gübreden ne kadar, ne zaman ve nasıl verileceği tespit edilir.

Neden toprak analizi?

Bitkisel üretimde; birim alandan daha yüksek ve kaliteli ürün almak, toprağın verimliliğinin devamlılığını sağlamak, fazla ve eksik gübre kullanılmasının önüne geçebilmek, karlı bir üretim yapabilmek için gübrelemenin toprak analiz sonuçlarına göre yapılması önerilir.

Fazla verilen gübre ile fazla ürün alınamayacağı gibi, boşu boşuna para harcanarak ürün maliyetinin arttırılmasına, birim alandan elde edilen kârın azaltılmasına sebep olunmaktadır. Bununla birlikte topraklarımıza gerektiğinden fazla verilen bitki besin maddeleri topraklarımızın yapısını bozacağı gibi, fazla besin maddeleri bitkiler tarafından diğer besin maddelerinin de alınmasını engellemektedir. Bu da verim düşüklüğü demektir.

“Halen üniversite bünyesinde toprak analizlerine devam edilmekte”

Ülkemizde toprak analizleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından yapılmaktadır.

Çanakkale de; 2000 yılından 2018 yılına kadar Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılmaktaydı.

12.03.2018 tarihinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasının yenilenmesi projesinin kabulü ve yeni hizmet binası yapılmak üzere eski hizmet binalarının yıkılma kararı alınması üzerine Toprak Tahlil Laboratuvarı hizmetine ara vermiş bulunmaktadır.

Ancak, çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için eş zamanlı olarak Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Bilim  ve Teknoloji Uygulama Merkezine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından toprak tahlili yapma yetkisi verilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvarlarında baz toprak tahlili 110 TL olarak belirlenmişken üniversitenin ise bakanlık fiyatının altında fiyat belirlemesi yönünde prensip anlaşması yapılmıştır. Üniversite laboratuvarında şu anda aynı toprak tahlili 87 TL’ye yapılmaktadır.

Buda çiftçimizin lehine olan bir durumdur.

Halen üniversite bünyesinde toprak analizlerine devam edilmekte olup, Çanakkale merkez ve bağlı ilçelerindeki üreticilerimiz usulüne uygun olarak aldıkları toprak örneklerini Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Bilim  ve Teknoloji Uygulama Merkezi bünyesinde bulunan Laboratuvara ulaştırmaları halinde toprak analizleri yapılmakta ve yetiştirecekleri bitkilere göre gübreleme önerileri yapılmaktadır.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 15/06/2021, Salı günü yayınlandı, 253 defa görüntülendi
*