Doğayla savaşmak için çok zayıfız

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sağlıklı beslenme son birkaç yılın trendi. Herkes tüketeceği ürünlerin en doğalını arar hale geldi. Ancak ilaçsız ürünler de cep yakıyor, fiyatları çok yüksek. Çünkü organik tarım dünyayı doyuracak kadar ürün veremiyor. Bunun çözümünü tarım ürünleri ve gıda alanında çalışanlar iyi tarım uygulamalarını teşvik etmekte görüyor.

Yani ilaçsız ürün bizi doyurmaya yetmiyor. Kurallarına özen göstererek yapılan ilaçlama ve bilinçli biçimde yetiştirilmiş tarım ürünü ise iyi tarım uygulamaları çatısı altında toplanıyor. Nüfusumuz çok arttı ve doğal ürün tüketirsek beslenemiyoruz.

Evet nüfusumuzu bilinçsiz biçimde arttırdık. Doğanın bize sunduklarının sınırsız olduğunu düşündük. Sınırlı olduğunu fark ettiğimizde ise ürünü arttırmak için kimyasal ilaçlara sarıldık. Üretimden uzaklaştık. Kimyasal ilaç ile bol miktarda üretilen ürünleri satın alıp tüketmeye başladık ve bir yerden sonra bu işte bir yanlışlık olduğunu anladık. Ama anlamak yetmedi. Çünkü o sınırı çoktan aşmıştık artık ilaçsız elde edilen ürün, dünya nüfusunun ihtiyacını karşılayamıyordu. Bu noktada yapılabilecek tek şey ilacın üründeki etkisini en aza indirebilmek oldu.

Üstelik bunu sadece nüfusumuzu arttırarak da yapmadık. Her yere beton döktük. Herkes bir araba edindi. Köyler de öyle şeyler görüyoruz ki insan bunu hak ettiğimizi düşünüyor. Keyif olsun diye yılanın üzerinden arabayla geçen insanlar var mesela… Sonra tarlasına domates ekiyor ve fare domatese zarar vermesin diye ilaç atıyor. Hâlbuki o yılanın üzerinden araba ile geçmese yılan fareyi yiyecek ve tarlada ilaca ihtiyaç kalmayacak. Eskiler tarlada çok fare varsa yılan gelsin fareyi de yesin diye tarlanın belirli bölgelerine süt koyardı. Hemen ilaca sarılmazlardı yani. Ama şimdi sütün de kar etmeyeceğini hepimiz biliyoruz, yeterince yılan mı kaldı ki doğada.

Biz insanlar bu kafayla gidersek daha çok ilaçlı ürün tüketeceğiz gibi görünüyor.


Bu haber 14/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 97 defa görüntülendi
*