Elektrik süpürgesi ile müsilaj temizliği!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ENV Enerji firması tarafından geçtiğimiz günlerde, müsilaj ile ilgili kapsamlı bir rapor yayınlandı.

Yayınlanan raporda, farklı şehirlerden ve üniversitelerden, akademisyenlerin müsilaj ile ilgili ifadelerine yer verildi. Bu ifadeler arasında,  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı, “Deniz salyası ile birlikte bazı özel mikroorganizma grupları ortaya çıkacaktır. Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir” cümlesi yer aldı.

Ayrıca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, “Büyükşehirlerin özellikle arıtılmadan denize boşalttığı atık sular, kimyasal ve diğer fabrikaların suya attığı atıklar, onun dışında tarlada iyi tarım uygulaması yapmayıp, aşırı gübreleme sonucunda yağmurla birlikte Marmara Denizi’ne akan bu sular müsilajı tetikliyor” ifadelerini kullandı.

Müsilajla ilgili haberi ilk yaptığımızda, Mart ayıydı. Mart ayının üzerinden 3 ay geçti, müsilaj ile ilgili raporlar oluşturulmaya, çalıştaylar düzenlenmeye ve faaliyete geçilmeye çalışıldı. 22 maddelik bir eylem planı oluşturuldu. Oluşturulan eylem planı içerisinde, filtre takma zorunluluğu olduğu halde, bir buçuk yıldır filtresiz faaliyetlerine devam eden termik santraller yer almadı.

Prof. Dr. Adnan Ayaz, açıklamalarında aşırı gübreleme dedi. Tarım İl Müdürlüğü aşırı gübreleme ile ilgili sahada aktif bir çalışma yürüttü mü? Prof. Dr. Ayaz, kimyasal ve diğer fabrikaların suya attığı atıklar dedi. Cezai işlem ne kadar? Geçtiğimiz günlerde Bandırma’da bir fabrikadan denize akıtılan atıklar olduğu görüldü. Belgelendi. Haberi yapıldı. Kesilen ceza 91 bin TL! Yarın gidelim, 91 bin TL’nin üzerinden bir kez daha denize akan atığı belgeleriz.

Eylem planı kapsamında, Çanakkale’de ne yapıldı? Kurumlar toplandı. Büyük bir merak içerisinde marinaya gittik. Bir de baktık ki, incecik bir boru ile müsilaj deniz yüzeyinden çekilmeye başlandı. Boru ince geldi. Direndik, mücadele etmekte kararlıydık ve denize vidanjörü soktuk. Vidanjör, elektrik süpürgesinin salonu süpürmesi gibi denizin üzerinden müsilajı çekmeye çalıştı. Sonuca baktığımızda çekilen deniz suyu miktarı, müsilajın miktarının kat be kat fazlasıydı. Hadi çektik müsilajı, sonrasında o müsilajı nereye dökecektik! Bir sorunda orada patladı.

Elektrik süpürgesiyle müsilaj temizliği yapılır mı? Belki yapılır, ancak 35 yıl sonra denizi arındırabiliriz.

Geçtiğimiz gün Lapseki Dalyan’dan denize girmek yasaklandı. Yazının başında Doç. Dr. Muharrem Balcı’nın ifadelerini kaleme almıştım. Hatırlayalım, “Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir.” Müsilajın olduğu bir alanda denize girmek ne derece akla mantığa sığar.

Korkuyorum!

Helikopter ile müsilajın üzerine çamaşır suyu dökelim desem, yarın hemen bir iki kıytırık bilimsel bir rapor yazsam. Ertesi günü helikopteri Çanakkale Boğazı’nın üzerinde görür müyüz?

Yılların birikimi, yılların pisliği, hiçbir bilimsel veriye inanmamanın sonucu, yılların haykırışı neticesinde, Marmara Denizi isyan etti.

Yarın öbür gün, Mars’ta yaşam başladığında, Mars’ın yüzeyini “Babacım buralar toz kaplanmış. Getirin vidanjörü” diyerek temizler miyiz? Neden olmasın!

 


Bu haber 13/06/2021, Pazar günü yayınlandı, 908 defa görüntülendi
*