Hayal Kurmaktan Korkuyorsun

2 hafta önce Cansel Top Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Selamlar bugün size dışarıdan gözlemlediğim ve hatta sıkça duyduğum bir konudan bahsedeceğim.

Hayal kurmak en küçük yaşlarımızdan beri bizim oradan oraya gitmemizi sağlayan, gerçekleşmeyeceğini düşündüğümüz halde çocukluğumuzda kendimizi bir peri gibi hayal etmemizi ya da bir erkek çocuğunun kendini süper kahraman olarak düşünmesini sağlayan bize verilen o muhteşem güç.

Gerçek olmayacağını düşünsek bile içinde kendimizi en iyi hissettiğimiz şeyleri yaşadığımıza inandığımız o muhteşem dünya gerçek olmayan bir dünya ama bizi rahatlatan ve bize en iyi hissettiren, sanki büyülü gibi ne istersek o olabildiğimiz bir yer.

Fakat yaşlarımız ilerledikçe gerçekle ve mantıkla daha fazla yüzleştikçe hayatın zorluklarını, eğitimi, iş hayatını, belki aşkı, belki bir dost kazığını, belki bir yerde almak istediğimiz bir şeye paramızın yetmediğini gördükçe hayal kurmayı da kendi kafamızda farklı bir yere koyduk aslında bize verilen ne olursa olsun engelsiz bir şekilde istediğimizi düşünme fırsatımız varken biz kendi dünyamıza da setler çekmeyi tercih ettik.

Şimdi şöyle düşünelim bir sürü kişisel gelişim kitabında hayal kurun derler ya da her gün motivasyon için hayallerinizden vazgeçmeyin eğer ki hayallerinizden vazgeçerseniz istediğiniz şeylere kavuşamazsınız diyorlar, kurduğunuz hayallerde bir süper kahramansanız bunu gerçek hayata uyarladığımızda illaki uçmanız gerekmiyor ama birine yardım ederek ya da birilerini bir şeylerden kurtararak bunu sihirli güçlerle değil de kendi beden gücünüzle ya da kendi maddi gücünüzle yaptığınızda da o süper kahraman olabilirsiniz. Belki bir çocuğun hayatında çok büyük etki yarattığınızda, yardım ettiğinizde onun da hayallerinde ki kahraman siz olacaksınız.

Hayal kurmak sadece süper kahraman veya peri olmakla sınırlı değil bugün kendini çok zengin bir şekilde hayal ediyorsun. Ama şu anki hayatında maddi anlamda hiç iyi bir konumda değilsin özel okullarda okumuyorsun, eğitim hayatında iyi değilsin. Ama bambaşka noktalardan belki bir piyangodan bile zengin olabilirsin hayatının sonuna kadar hayal kurduğun ne varsa bunu hayatına uyarlamak istediğinde o hayaline tam olarak ulaşamasan bile çok büyük ilerlemeler kaydedeceğine inanıyorum.

En azından sabit bir noktada durmaktansa bir adım da olsa ileride olmayı hak ediyorsun.

Peki şimdi sor kendine şu soruyu hayal kurmaktan neden korkuyorsun başarısız olacağından için mi? Ya da asla gerçekleşmeyecek dediğin için mi? Eğer ki kötü bir hayatın varsa ve o hayatın içinde de güzel hissetmeni sağlayabilecek tek bir nokta hayal kurmansa bence hayal kurmaktan korkmamalısın.

Çünkü hayal kurmaktan korkarsan sadece sana sunulanı kabul edersin ama eğer ki korkmazsan gidip istediğini almaya güç kazanırsın.

Hayallerin için hırslanırsın, hayallerin için hırslandıkça başarıya daha çok yaklaşırsın o yüzden hayaller geleceğinin temelidir.

Tüm yolların zemini senin hayallerinden oluşuyor, sen istersen taşlı, yine sen istersen asfalt bir yol.

 


Bu haber 10/06/2021, Perşembe günü yayınlandı, 4236 defa görüntülendi
*