Üstünlük İhtiyacı – 2

6 gün önce Handan Şen Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Dünden devam…

Bir başka korkusu ise kadının onu zayıf bir erkek olarak görmesidir. Kendisini zayıf hisseder ve bunu kabul ederse, bunu söylerse kadın da onu böyle görecek ve daha fazla isyan edecektir. Bu bir yansıtma duygusudur. Erkek kendi iç beklentilerini kadına yansıtmaktadır. “Herkes kendinden bilir” deyimi bunu anlatır. Erkek kadını kontrol altına alıp ilişkiyi istediği gibi yönetme arzusunu, karşı tarafın da aynı şeyi arzulayacağıyla ilgili bir kaygıya dönüştürüp, kadına yansımaktadır (prejeksiyon). Bir ilişkide kendisi güçlendiğinde sergileyecek davranışları, kadından görmekle ilgili kaygılardır bunlar. Erkekler bu duygularını açtıklarında kadın tarafından kırılır hale gelirler. Erkeklerin duygularının açmamalarının bir başka nedeni de konuşmadan kadının kendisini anlamasını beklemeleridir. “Ben anlattıktan sonra ne anlamı var” diye düşünürler ve anlatmadan anlaşılmayı beklerler. “Gerçekten beni seviyorsa, anlar”, “anlaması gerekir” diye düşünürler.

“Beni sevse anlardı”

Durum, ilişkilerde bazen gerçek böyledir. Karşımızdakini anlamamız ona çok aşık olduğumuz zamanlarda mümkün olmaktadır. Aşk ilişkilerinde aşık olduğumuz kişinin duygularını almak, ona kendimizi sevdirmek için onu anlamak için yoğun çaba harcarız. Onun rahatsızlıklarını, beklentileri anlamaya odaklanırız.

Aşık olduğumuzda karşımızdakinin duygularına, beklentilerine göre hareket ederiz. Ancak, bu anlama davranışları karşımızdakini sevdiğimiz, anlamak istediğimiz, ona değer verdiğimiz ya da onun bunu hak ettiği düşündüğümüz için değil onu kendimize bağlamak için ve sevdirmek içindir. Bu nedenle, karımızdakinin bizi çok severse anlar. Düşüncesi temelsiz bir düşünce değildir. Yine de bu duyguyu tam olarak gerçeği yansıtamaz. Aşık olduğunda bu hassasiyeti gösteren kişi, bu davranışı bizim için, bizi sevdiği için değil yine kendisi için yapar.

“Beni sevseydi beni anlardı, benim ona anlatmama gerek kalmazdı.” Beklentisi ilişkide sorun çıkartır. Kaldı ki, farklı iki cins birbirinden ne beklediğini bilemez. Açık olmak kadın erkek ilişkilerinde çok gereklidir. Birbirini anlamaları zorken, bunu birde anlatmadan anlaşılmayı beklemek eklendiğinde daha da zor bir durum ortaya çıkar.

Rekabet sorununu erkek konuşmalı

Kendisiyle rekabet edildiği hissini yaşayan ve bu konuda sıkıntısı olan erkek için sorunu ortaya yatıran da erkek olmalıdır. Erkek kendini anlatmalıdır. Anlatmadan anlaşılmayı beklememelidir. “Bir kez anlattım ve anlaşılmadı” diye konuşmaktan da vazgeçmemelidir.

Kendimizi ısrarla anlatmaya çalışmak ilişkiyi hızlandırır. Bitecek bir ilişkinin bitişini öne alır, zaman kaybını önler. Toparlanacak bir ilişkiyi de bir an önce sağlıklı bir ilişkiye çevirir.


Bu haber 08/06/2021, Salı günü yayınlandı, 582 defa görüntülendi
*