Doğa çığlık atıyor İnsanlar kulak tıkıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Müsilaj yani deniz salyası sonunda ülkenin gündemindeki yerini aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da sonunda bir adım atarak 7 ilin valiliğine genelge gönderdi.

Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin genelgede, Marmara Denizi’nde son günlerde iklim değişikliği etkisi ile birlikte sıcaklık, deniz suyundaki durağanlık ve azot-fosfor bolluğuna bağlı olarak ortaya çıkan ve doğal yaşamı etkileyen afet niteliğinde müsilaj kirliliği görülmeye başlandığı hatırlatıldı. Kirliliğin giderilmesi amacıyla bakanlık koordinasyonunda Marmara Deniz Havzası’nda yer alan valilikler, yerel yönetimler, ilgili kurum/kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımlarıyla ‘Marmara Denizi Eyle Planı’ hazırlandığı kaydedildi. Müsilajdan kaynaklanan kirliliğin 7 gün 24 saat esaslı çalışılarak deniz ortamından giderilmesi, toplanması ve yönetimine ilişkin 8 Haziran’da ‘en büyük deniz temizliği seferberliği’ başlatılacağı anımsatıldı.

Yıllardır bilim insanları küresel ısınmaya dikkat çekiyor, filtresiz termik santraller, filtresiz fabrikalar söylenenlere kulak tıkıyor. Yerel yönetimler denize bırakılan atıkları görmezden geliyor. Özellikle büyük şehirlerde planlanamayan, yetersiz kalan toplu taşıma ve insanların duyarsızlığı her geçen gün doğaya zehirli gaz bırakan araç sayısını arttırıyor.

İnsan, doğa bu pervasızlığa iyi bile sabretti diye düşünmeden edemiyor. Doğa tepki vermekte ne kadar geciktiyse Bakanlığımız da müdahale etmek konusundan bir o kadar gecikti. Çünkü Çanakkale’de müsilaj haberleri mart ayından itibaren yerel basının gündemindeyken bu konuda ilk müdahale ancak 8 Haziran’da başlayacak.

 


Bu haber 07/06/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 90 defa görüntülendi
*