Şaşırdık mı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde oyuncu Ezgi Mola bir kadın dayanışması örneği sergiledi ve bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşım üzerine oyuncu hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Peki konu neydi;

Batman’a bağlı Beşiri ilçesinde silah ile intihara kalkışan ve olaydan 34 gün sonra Ağustos 2020 tarihinde hastanede hayatını kaybeden İpek Er simli genç kadın bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli jandarma Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddia etmişiti.

Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyeyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! Musa Orhan tutuklansin” paylaşımında bulundu.

Ardından geçtiğimiz günlerde Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, ünlü oyuncu hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendiği öne sürüldü.

Şaka mı bu? İnsan inanmakta güçlük çekiyor. Evet sosyal medyada pek çok ırkçı, cinsiyetçi, nefret suçu işleyen paylaşım bulmak çok olası ve çoğu kimsenin umrunda değil.

Ne oldu da şimdi birden bu kadar duyarlı oldunuz beyler?

Nedeni şu feministlerin yıllarca haykırdığı ataerkil toplum, erkek devlet, erkek adalet gibi kavramlar kendisini gösterdi. Çünkü ataerkil toplumun genel olarak bakış açısı şu; biz her türlü pisliği yapsak da siz bunu sakın konuşmayın! Hele eleştirmek mi? Ne haddinize!

Bu kişi İpek Er’e bir saldırıda bulundu mu bilmem ama hiç bir kadın ardında böyle bir mektup bırakıp kolay kolay canıma kıymaz. Psikolojik baskı da bir şiddet türü sonuçta ve çoğu erkeğin en büyük silahı.

Demem o ki; efendiler sizin hoşunuza gitse de gitmese de biz sizi eleştirmeye devam edeceğiz! Bu yüzden de Ezgi Mola yalnız değildir.


Bu haber 05/06/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 175 defa görüntülendi
*