Hoş geldin yaz

3 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yarın 1 Haziran ve 2021; yazının ilk günü… Koronadan önceki yazlara özlemimiz gittikçe büyüyor: kızgın kumlardan serin sulara, yaz eğlenceleri, denize nazır akşam buluşmaları saymakla bitmez hasretini çektiğimiz aktiviteler.

Bir de senelik izin alarak gittiğin 1-2 haftalık tatiller var. Bir kış beklenir, ön rezervasyonla ucuza getirilip gidene kadar ödenir, 1-2 haftada biter, sonra orada aştığın bütçen yüzünden kredi kartı aylarca ödenir. Ama yine de değer bu 1-2 haftalık tatile. Yani değerdi. Artık böyle tatiller orta seviye bir Türk ailesinin boyunu fazlaca aşar hale geldi. Gerek esnafın aylardır dükkânını açamaması nedeniyle borç içerisinde olması gerekse kapasitesinin yarısını kullanıma alabilecek mekânların masraflarını çıkarmasının zorlaşması sebebiyle böyle bir tatilin maliyeti oldukça artacak. Öte yandan tatile ihtiyaç duyan yani çalışan kesimin ücretsiz izne çıkarılması ya da kısmi çalışma ödeneği almasıyla ekonomisini doğrultamaması aslında sıradan bir ihtiyaç olan tatili ütopik bir lükse dönüştürdü.

Yani bu sene cennet vatanda tatil ya zenginlere ya da Koronadan korkmayan yabancı turistlere nasip olacak. Gerçi yabancı turistin korkmasına gerek yok devletimiz bu konuda çok rahatlatıcı bir reklam filmi yayınladı ne de olsa; eylenmene bak, ben aşılıyım!

Ne ideal bir slogan… Aslında şöyle olsa daha inandırıcı olurdu; “eylenmene bak ve merak etme; bu ekonomik koşullarla ben senin yanına bile yaklaşamam!”

 


Bu haber 31/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 93 defa görüntülendi
*