Çanakkale’nin Gururu Oldu

Çanakkale Merkez Tenis Kulübü sporcusu, 14 yaşındaki Naz Albayrak, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Tenis Şampiyonası’nda, Türkiye ikincisi oldu. 3 saat süren zor bir mücadelenin ardından, deneyimli rakibi karşısında mağlup olan Naz, finalist ve Türkiye ikincisi olarak şampiyonaya gururla noktayı koydu. Naz Albayrak ve başarının mimarlarından olan antrenör Özgür Kaşkaya ve anne Albayrak ile röportaj gerçekleştirdik. Naz Albayrak, “Bu duygu tarif edilemez. Ülkemi onurlandırmak gurur verici” dedi.

23-25 Mayıs tarihlerinde, Ankara’da, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu tarafından Türkiye Tenis Şampiyonası düzenlendi. Düzenlenen şampiyonaya, Çanakkale Merkez Tenis Kulübü sporcusu olan 14 yaşındaki Naz Albayrak’da katıldı. Albayrak rakiplerini birer birer eleyerek şampiyonada finale kadar uzanmasını bildi. 3 saat süren final maçında, beraberliği yakalayan Naz Albayrak, deneyimli rakibi karşısında kendisine hayran bıraktıran bir performansa imza attı. Müsabakayı kıl payı kaybeden Albayrak, Çanakkale’ye Türkiye ikincisi olarak dönmenin gururunu yaşıyor.

Haziran ayında Yunanistan’da gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan Naz Albayrak ile röportaj gerçekleştirdik. Başarının mimarlarından olan antrenör ve Çanakkale Merkez Tenis Kulübü’nün kurucusu Özgür Kaşkaya ve Naz Albayrak’ın annesi Nurhan Albayrak’da gazetemize değerlendirmede bulundular.

“Kıl payı birinciliği kaçırdık”

Naz Albayrak’ın antrenörü Özgür Kaşkaya, gazetemize yapmış olduğu açıklamada, “Biz 5-6 senedir Naz ile çalışıyoruz. Raketi elinde tutmakta zorlandığı günlerde başlamıştık birlikte çalışmaya. Aslına bakarsanız, çok uzun ve meşakkatli bir süreç yaşadık. Naz’ın hedefi hep milli takımdı. O yüzden çok mutluyuz. İki sene önce Türkiye üçüncüsü olmuştu. Geçen sene Türkiye ikincisi oldu. Bu sene ise çok zorlu bir müsabaka sonucunda, kıl payı birinciliği kaçırdık.

“Her gün çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Çok zorlu bir maç oldu. Uzatmalarda kaybetti ama çok güzel bir oyun oynaması nedeniyle de çok mutluyuz ve gururluyuz. Haziran ayında Avrupa Şampiyonası, Yunanistan’da olacak. Seneye de Brezilya’da olimpiyatlar olacak. İnşallah bu müsabakalarda da dereceler elde ederiz. Her gün çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tenis ile yaz aylarında tanışmıştım”

Naz Albayrak, “Tenis ile yaz aylarında tanışmıştım. Profesyonel anlamda, Özgür Hoca ile başladım ve gelişimimizi buraya kadar getirdik. 2019’da Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu’nun Mersin’de düzenlemiş olduğu Türkiye Şampiyonası’nda başarıyı tattım. Mersin’de tek küçük bayanlarda Türkiye birincisi oldum. Çift bayanlarda Türkiye ikinciliği ve büyük bayanlarda ise Türkiye üçüncüsü oldum.

2020’de pandemi süreci başladı. Sadece Türkiye Şampiyonası’nda büyükler kategorisinde mücadele ettim. O maçlar sonucunda ise Türkiye ikincisi oldum.

“3 saat süren zor bir maç oldu”

2021’de ise Türkiye birinciliğini zorladım. Oynadığım rakibim 38 yaşındaydı. Olimpiyat şampiyonuydu. Aynı zamanda Avrupa ve Dünya şampiyonalarını görmüş tecrübeli bir sporcuydu. Müsabakamız beraberliğe geldi ve uzatmalarda az bir farkla kaybettim. Maç baya bir zorluydu. 3 saat süren bir müsabaka oldu.

“Ülkemi onurlandırmak gurur verici”

Bu duygu tarif edilemez. Mutluyum. Ülkemi onurlandırmak gurur verici… Yakın zamanda yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda derece almayı hedefliyorum. Olimpiyatlarda derece almayı ve başarılı olmayı hedefliyorum. Ülkemi gururlandırmak, onurlandırmak istiyorum. Hiçbir başarı tesadüf değil. Antrenörlerim Özgür Kaşkaya, Murat Tırfıllı, Şevval Arı’ya çok teşekkür ediyorum. Aileme bana verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu başarının ardında yoğun bir çalışma ve emek var.

“Daima Naz’ın yanında olacağız”

Naz Albayrak’ın annesi Nurhan Albayrak, “Naz orada gerçekten zorlu bir rakiple mücadele ederek, rakibini terletti. Zorlu bir mücadele sonucunda oyunu beraberliğe getirdi. Yılmadan, azimle o mücadeleyi verdi. İnanın ben onun mücadelesini gördükten sonra dudaklarım uçukladı. Düşünün o yaşadığım stresi ve duyguyu. Türkiye birincisi olmaktı hedefimiz ama daha önümüzde çok uzun bir yol var. Kızımla gurur duyuyorum. Naz, tenisle tanışır tanışmaz kendisine hedef koydu. Bu bizi aile olarak çok etkiledi. Daima Naz’ın yanında olacağız. Daima kendisine destek olacağız” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 30/05/2021, Pazar günü yayınlandı, 1150 defa görüntülendi
*