Özel İdare’de adrese teslim kadro iddiası

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel tarafından yapılan basın açıklamasında, İl Özel İdaresi ile ilgili ifadeler kullanıldı. İl Özel İdaresi’ne, 4 teknik hizmetler personeli alınacağını belirten Başkan Gel, personellerin tek aşamalı ve sözlü sınavla alınacağını ifade etti. Gel, “Bu etik dışı olan ve vicdanları yaralayan uygulamadan derhal vazgeçilmeli ve daha adil bir yöntemle bu atamalar yapılmalıdır” ifadesini kullandı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, geçtiğimiz gün yazılı basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasında, İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından ilanla dört Teknik Hizmetler Sınıfına bağlı, sözleşmeli devlet memuru ataması yapılacağı öğrenildi ifadesi kullanıldı. Açıklamada, istihdam yaratılması sevindirici ancak sözlü sınav uygulaması adrese teslim kadro tahsisi yapılmasının tescilidir denildi.

“Böyle bir dönemde istihdam yaratılması dört kişi olsa dahi elbette sevindiricidir”

Basın açıklamasında, “Çanakkale İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ilanla dört adet Teknik Hizmetler Sınıfına bağlı sözleşmeli devlet memuru ataması yapılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. İşsizliğin tavan yaptığı dolayısıyla gençliğin gelecek kaygısını iliklerine kadar hissettiği böyle bir dönemde istihdam yaratılması dört kişi olsa dahi elbette sevindiricidir. Fakat hakkaniyetli olunursa, devlet memurluğunun üç ana ilkesinden olan ve zaten yeterince aşındırılmış olan liyakat kavramı yok sayılmazsa.

“Sözlü sınav uygulaması adrese teslim kadro tahsisi yapılmasının tescilidir”

Bu girizgahı yapmamızın temel nedeni İl Özel İdaresinin bu kadrolara atanacak personeli tek aşamalı ve sözlü sınavla alacağını duyurmuş olmasıdır. Artık uygulamasını çok net bildiğimiz şekilde sözlü sınav uygulaması adrese teslim kadro tahsisi yapılmasının tescilidir. Bu adaletsiz uygulama kimi kurumlarda mahkeme kararıyla da iptal edildi. Örnek görmek isteyen Ankara 6. İdare Mahkemesinin atamasını iptal ettiği 1709 milli eğitim şube müdürüne bakabilir.

“Yüksek puan alıp mülakatta elenen aday gündemleri artık kabak tadı vermiştir”

Bu uygulama kamuya ilk alımlarda uygulanan KPSS notu uygulamasının alanını da daraltmaya yöneliktir. Çünkü yüksek puan alıp mülakatta elenen aday gündemleri artık kabak tadı vermiştir. Dolayısıyla derdi adrese teslim kadro olanın önünde bir engeldir. Tek aşamalı ve sadece sözlü sınavlı alım torpilin önündeki engelleri temizlemektir. Mesleki tecrübeleri ve genel kültürleriyle adayın uygunluğunu beş dakikalık sözlü sınavla belirleme kudretine sahip oldukları iddiasında olan komisyon üyelerine bu tecrübelerini kamuya daha faydalı işler için kullanmaya davet ediyoruz.

Bu kapı bir kere açılırsa adam kayırmacılığın, torpilin artık meşruiyetini sözlü sınavdan aldığı ve normalleştiği bir uygulamaya dönüşecektir. Hali hazırda ülkemiz de artık İŞKUR alımlarının bir siyasi partinin onayından geçtiği, kamu kurumlarında yönetici atamalarının yandaş sendika üyeliğine bakılarak yapıldığı bir gerçektir. Fakat bunun böyle sürüp gidemeyeceği de bilinmelidir.

“Susmak bu adaletsizliğe ortak olmaktır”

Ülkemiz devlette kadrolaşmanın bedellerini yakın geçmişte ödemiş hala da ödemeye devam etmektedir. O zamanda bugünde susmadık çünkü susmak kanıksamaktır, susmak bu adaletsizliğe ortak olmaktır. Yapılan uygulama 2020 KPSS ye girmiş gecelerini gündüzlerine katarak ders çalışmış, ve bu sınava para yatırmış 1 Milyonu aşkın gencin gelecek umutlarını çalmaktır. Bu etik dışı olan ve vicdanları yaralayan uygulamadan derhal vazgeçilmeli ve daha adil bir yöntemle bu atamalar yapılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 27/05/2021, Perşembe günü yayınlandı, 402 defa görüntülendi
*