Geçmiş zaman

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yıl 1957 zarafeti duruşundan belli.  Hangi zarafet tabiî ki otomobil .ancak O yıllarda birçok bayan ( Annem dahil ) o kadar zarifti. Neye yarar.Önemli olan otomobil. Konu mankeni zarif olsun olmasın otomobilin tanıtımında ki en önemli unsur Bayan teması. Bu durum yüzyıllardır hiç değişmeden devam etmekte. İş böyle olunca otomobil erkeklerin sahip olması normal gibi gözüküyor. Kendinizden pay biçin Çok yakışıklı bir erkek manken otomobilin yanında poz verse ( ki ben  görmedim ) otomobilli satın alır mıydınız.? Ben kesinlikle almam hatta otomobile bile bakmam.  Bu konu nereden çıktı demeyin son günlerde ortalıkta yaşadığımız olumsuzlukların etkisinde neyi nasıl ve niçin yazacağımı şaşırdım. İçimden ne trafik ne yol, yollar, köprüler, otomobiller, motosikletler, ve daha neler neler düşünemedim… sağlıcakla kalın.

BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ  ? 

Türkiye’de % 7 ‘ si trenle yapılan taşımacılığın,elektrikli trenle % 30’a çıkarılması durumunda yıllık 36 milyar dolar tasarruf edileceğini, ( Prf. Dr. Atıf Ural )

AKP’nin acil eylem planında söz konusu olan 15 bin km yolun yapılabilirlik ( fizibilite) çalışmasının jeolojik ve jeofizik etütlerinin şehir içi geçiş planlarının, bilimsel değerlendirmesinin olmadığını,( prf.Dr Atıf Ural )

Tarsus-Adana-Gaziantep arasında yapılan yolun keşif bedelinin 360 milyon dolar ,keşif uzunluğunun 243 km, öngörülen bitiş tarihinin 1991 yılı olduğunu ancak bu yolun 258 km olanı  2001 yılında 4,2 milyar dolara bitirdiğini,( Prf Dr. İlyas Yılmazer)

Oto yolların geçtiği alanların 10 km sağ ve 10 km solunun kirlilik nedeniyle tarım alanı olmaktan çıktığını,

Türkiye’nin en verimi ovalarından biri olan İzmir – Menemen ovasının ortasından ,otoyol geçirmek için proje hazırlandığını otoyolun ovanın 4 bin dönüm arazisinin yok edileceğini,

Otoyolların verimli ovalar içinden geçirilmesinin Türk tarımını yok etme planının bir parçası olduğunu,

Ovanın içinden geçen karayolları kenarlarındaki bağlardan ihraç edilen üzümlerin ,zararlı madde bulunduruyor olmaları  nedeniyle iade edildiğini,

Yüksek hızlı demiryolunun km  maliyetinin 1,4 milyon dolar ömrünün 30 yıl, bölünmüş yolun  km maliyetinin 1,5 milyon dolar, ömrünün 15 yıl olduğunu,( Prf Dr İlyas Yılmazer )

Ankara – İstanbul arasında yapılan Bolu Tüneli ve viyadüklerine ( 25km ) harcanan para ile Ankara-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek demiryolu yapılabileceğini, Bu demir yolunun tüm enerji ihtiyacının Mudurnu çayından karşılanabileceğini,( Prf Dr İlyas Yılmazer )

Bolu tünelinin Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde olduğunu , Biliyor musunuz ? Devam edeceğiz.

EYYYYYYY KOVALAKUS  

BENZİN ZAMLARI HAYIRLI OLSUN

TEKNİK

 

DİFERANSİYEL 

Difransiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda stabilite sağlar. Otomobil virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. İşte bu yayı çizerken dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden yani daha fazla mesafe kat edeceğinden içtekilerden daha hızlı dönmelidir. Aşağıdaki şekilde de göreceğiniz bu durumu sağlayan diferansiyeldir. Difransiyel her iki tekerleğin arasında yer alır ve yarım bir dişli şaft ile tekerlere bağlanır. Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her çift teker için ayrı ayrı iki tane difransiyelleri vardır.

GÜLMECE

Şimdi çık bakaem karşıma köpeeeeek.

 

 


Bu haber 26/05/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 923 defa görüntülendi
*